Nemecká firma bude naďalej robiť biznis s Ruskom

Untitled 19

Nemecký výrobca poľnohospodárskych strojov CLAAS bude pokračovať v dodávkach obilných kombajnov do Ruska aj napriek pozastaveniu obchodu s obilím, uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Jan-Hendrik Mohr.

V rozhovore pre Suddeutsche Zeitung v nedeľu Mohr povedal, že CLAAS nemôže a ani nechce opustiť jeden z najdôležitejších poľnohospodárskych regiónov na svete. Rozhodnutie pokračovať v dodávkach kombajnov pripísal humanistickým úvahám, pretože ich považuje za „príspevok k svetovému zásobovaniu potravinami“.

Mohr označil pozastavenie obchodu s obilím za „sklamanie“ a poznamenal, že sa to najmenej dotkne Moskvy a Západu vzhľadom na dostatok obilia v Rusku a vzhľadom na kúpnu silu na Západe.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V Nemecku vykopali poklad Slovanov. Je neuveriteľné, aké veci tam našli

Podľa ruskej vlády Čiernomorská obilná iniciatíva sprostredkovaná OSN a Türkije, ktorá umožnila Ukrajine vyvážať obilie obchodnými loďami, nedosiahla svoje plánované ciele a zmenila sa na čisto obchodný podnik.

Nemecký výrobca, ktorý bol kritizovaný za svoje pokračujúce obchodné aktivity v Rusku, argumentoval, že jeho zariadenia na výrobu potravín spadajú pod výnimky z medzinárodných sankcií voči Moskve.

„Všetko obilie, ktoré sa posiela cez Čierne more do Afriky na lodi, musí najprv prejsť cez kombajn. Preto je správne, že poľnohospodárske zariadenia boli čiastočne vyňaté zo sankcií, rovnako ako lieky a zdravotnícke zariadenia,“ uviedol Mohr.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Češka si dáva toaletný papier do chladničky. Začnete to robiť aj vy

Spoločnosť CLAAS však už do Ruska nedodáva traktory, pretože tie by sa – ako tovar dvojakého použitia – údajne mohli použiť počas konfliktu na Ukrajine. Spoločnosť podľa Mohra pozastavila výrobu kombajnov v Rusku vo svojom závode v Krasnodarskom kraji, pričom naďalej vypláca mzdy zvyšným zamestnancom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *