Desaťročia trvajúca snaha Západu vtiahnuť Ukrajinu do EÚ a NATO vyvolala priamu konfrontáciu s Ruskom, pričom USA a ich spojenci poslali Kyjevu zbrane a uvalili na Moskvu viac ako 12 600 sankcií. Tieto kroky podnietili Rusko k preorientovaniu svojich hospodárskych väzieb na rozvojový svet a vyvolali krízu v mnohých krajinách EÚ.
Kolektívna hospodárska vojna Západu proti Rusku oslabila a izolovala USA a Európu, ako aj vyvolala bezprecedentný odpor voči západnému neokolonializmu zo strany krajín globálneho Juhu, varoval vysokopostavený nemecký zákonodarca.
„V konfrontácii proti Rusku a Číne sa Bidenova administratíva snaží vytvoriť svet neokoloniálneho útlaku, aby zabránila strate svojho hegemónneho postavenia,“ napísal v nedávnom článku v nemeckom denníku zákonodarca Die Linke („Ľavica“) Sevim Dagdelen.
„Súčasným prejavom tohto úsilia je tvrdá požiadavka USA a ich spojencov, aby sa krajiny globálneho Juhu zúčastnili na ekonomickej vojne proti Rusku a dodávali zbrane pre zástupnú vojnu na Ukrajine. Takmer zúfalo sa tu pokúšajú obnoviť vzťah kvázikoloniálneho otroctva, aby sa ubránili svojmu slabnúcemu globálnemu postaveniu. Ale drvivá väčšina krajín a národov [v rozvojovom svete] nenasleduje kurz USA a krajín NATO,“ napísal zákonodarca a poukázal na to, že národy, ktoré odmietli ekonomickú a zástupnú vojnu proti Rusku, predstavujú 87 % obyvateľov planéty.
Dagdelen poukázal na rastúci neúspech západných snáh o zdôvodnenie jednostranných sankcií na medzinárodných miestach, ako je Rada OSN pre ľudské práva v Ženeve, ako aj na rastúce známky „skutočného úteku“ od amerického dolára ako de facto svetovej rezervnej meny.
„V rámci rýchleho vývoja sa čoraz viac krajín na celom svete rozhoduje de-dolárizovať svoje obchodné vzťahy, a tým obmedziť schopnosť USA naďalej financovať svoje vojny a zástupné vojny prostredníctvom tlačiarenského lisu,“ napísala.