Nemecké mesto usporiada referendum o kontajnerových dedinách pre migrantov, ale Strana zelených varuje, že „utečenci aj tak prídu

shutterstock 1811227837
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Nemecké mesto Greifswald, ležiace neďaleko pobrežia Baltského mora, sa 18. júna pripravuje na referendum o tom, či mesto „prenajme pozemky okresu Vorpommern-Greifswald na účely výstavby kontajnerových dedín na ubytovanie utečencov“.

Starosta Stefan Fassbinder zo strany Zelených už teraz varuje, že aj keď sa v referende ukáže, že miestni obyvatelia sú proti tomuto plánu, nič to nezmení na skutočnosti, že migranti naďalej prúdia do Nemecka takmer bezprecedentným tempom.

„Utečenci prídu. Jedinou otázkou je, kde budú ubytovaní,“ povedal Fassbinder pred skupinou novinárov. Naznačil, že výsledok referenda mu nezabráni v tom, aby do mesta pustil viac migrantov, čo Strana zelených podporuje napriek tomu, že väčšina nemeckého obyvateľstva je proti prijímaniu ďalších migrantov.

Referendum sa uskutočnilo vďaka občianskej iniciatíve, ktorá zozbierala niekoľko tisíc podpisov s cieľom zabrániť výstavbe akýchkoľvek nových azylových zariadení. Nemecká spolková krajina Meklenbursko-Predpomoransko, kde sa Greifswald nachádza, zostáva jednou z bášt strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá je známa svojou platformou postavenou na drastickom obmedzení prisťahovalectva.

Zelený starosta mesta uviedol, že aj keď výsledky referenda ukážu, že miestni obyvatelia nie sú za plánované ubytovanie, mohlo by to znamenať, že kontajnerové dediny sa jednoducho postavia inde, „pretože je možné si predstaviť, že sa niečo také postaví aj na iných mimomestských pozemkoch“. Zároveň uviedol, že to potom bude znamenať väčšiu šancu, že migranti budú ubytovaní v športových halách a iných nehnuteľnostiach.

V Greifswalde je už teraz napätie v súvislosti s ubytovaním azylantov vysoké, stovky ľudí protestujú proti plánovanému projektu za 9 miliónov eur na výstavbu ubytovní pre migrantov vedľa školy v meste. Okresná rada hlasovala za tento plán napriek širokému odporu.

Správca okresu Michael Sack uviedol, že rada nemala inú možnosť, ako plány schváliť: „Čas sa nám kráti, pretože nám neustále prideľujú nových utečencov.“

Remix News minulý mesiac informoval o podobnom proteste v nemeckom meste Upahl, kde sa pred budovou miestnej správy zhromaždilo 700 ľudí, aby protestovali proti výstavbe kontajnerovej dediny pre 400 žiadateľov o azyl. Samotné mesto má v súčasnosti len 1 662 obyvateľov.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *