Taliansky minister poľnohospodárstva a potravinovej suverenity Francesco Lollobrigida varuje, že Taliani čelia „etnickej výmene“ zo strany migrantov, a vyzýva krajinu, aby prijala opatrenia na zvýšenie pôrodnosti a podporu rodín.
„Nemôžeme sa zmieriť s myšlienkou etnického nahradenia: Taliani majú menej detí, tak ich nahraďme inými. Toto nie je správna cesta,“ povedala Lollobrigida, členka strany Bratia Talianska (Fratelli d’Italia), ktorú vedie premiérka Giorgia Meloniová. Je tiež Meloniho švagrom.
V rámci kampane strany Bratia Talianska v roku 2022 sľúbila zvrátiť nízku pôrodnosť v Taliansku a obmedziť príchod migrantov cez Stredozemné more. Strana však v oboch prípadoch zápasila s problémami a Taliansko za posledný rok zaznamenalo štvornásobný nárast počtu prichádzajúcich migrantov.
Otázka migrácie viedla k výraznému rozdeleniu talianskej spoločnosti. Lollobrigida vyslovil svoju poznámku o „etnickej výmene“ po tom, ako odchádzajúci prezident Národného inštitútu sociálneho zabezpečenia (INPS) Pasquale Tridico tento týždeň vyhlásil, že Taliansko potrebuje neustály prúd migrantov, aby udržalo svoj dôchodkový systém. Meloni sa tiež vyjadril k tejto otázke a uviedol: „Myslím si, že predtým, ako sa dostaneme k otázke prisťahovalectva, musíme pracovať napríklad na možnosti zapojiť do trhu práce oveľa viac žien.“
Stefano Candiani, bývalý štátny podtajomník na talianskom ministerstve vnútra a člen strany Liga Mattea Salviniho, predniesol počas rozhovoru pre televíziu La7 poznámky, ktoré sa viac zhodovali s Lollobrigidou. „Chcú nahradiť pracovnú silu, Talianov, lacnými pracovníkmi.“
Téma veľkej výmeny je vo Francúzsku už bežná, intelektuáli aj politici diskutujú o klesajúcom počte francúzskeho obyvateľstva v súvislosti s rastúcim počtom cudzincov vo Francúzsku. Napríklad autor, komentátor a líder francúzskej strany Reconquête Éric Zemmour v roku 2020 pri rozhovore o Veľkej výmene uviedol, že „Imigrácia mení zloženie národa. Je to zločin proti európskym národom, skončí sa to krviprelievaním.“
Tento problém môže byť vo Francúzsku výraznejší vzhľadom na rýchle demografické zmeny v krajine. Zatiaľ čo v Taliansku stále žije veľká väčšina Talianov, Francúzsko čelí jednému z najrýchlejších demografických zmien v Európe.
V roku 2023 prišlo do Talianska zatiaľ približne 32 700 migrantov, pričom v rovnakom období v roku 2022 ich bolo 8 400. Náhly nárast podnietil koaličnú vládu Giorgie Meloniovej, aby minulý týždeň vyhlásila šesťmesačný výnimočný stav.