Tohtoročné leto bolo mimoriadne horúce. Vysoké teploty spôsobujú rýchle zahrievanie vozidla. V kabíne vozidla stojaceho na slnku môže teplota dosiahnuť smrteľné hodnoty. Ide o neprijateľné podmienky nielen pre ľudí alebo zvieratá, ale aj pre mnohé predmety v aute. Čo nenechávať v aute počas horúčav?
Ako horúci môže byť interiér auta?
Teplota v kabíne uzavretého auta zaparkovaného na plnom slnku je oveľa vyššia ako vonku. Keď má vzduch 30 stupňov, v uzavretom aute môže byť horúco až 60 stupňov Celzia a viac.
Vyhriate auto predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí a zvieratá, ale aj pre rôzne výrobky a predmety.
Zakázané predmety v aute v horúcom počasí
V horúcich dňoch sa preto oplatí venovať pozornosť tomu, čo v aute prevážate, aby ste predišli nebezpečným situáciám.
Medzi predmety a výrobky, ktoré by sa nemali ponechávať v aute počas horúčav, patria najmä:
- nápoje a potraviny,
- elektronické zariadenia,
- chemikálie,
- lieky a kozmetika.
- poháre a sklenené fľaše
Fľaše a poháre môžu spôsobiť požiar
Sklenená fľaša ponechaná v aute počas horúceho dňa môže pôsobiť podobne ako šošovka sústreďujúca slnečné lúče. To môže viesť k požiaru. Znie to nepravdepodobne, však? Bohužiaľ, tento typ incidentu je protichodne častým javom, ako nám každoročne pripomínajú hasiči po celej krajine. Stojí za to si to pripomenúť, pretože všetci občas zabúdame na fľašu s nápojom, ktorá zostala v aute.
To isté platí aj pre poháre, ktoré mnohí vodiči vozia na palubnej doske svojho auta, ako aj pre všetky predmety zo skla.
V žiadnom prípade by sa v horúcom počasí nemali nechávať plechovky alebo fľaše s perlivými nápojmi. Existuje riziko, že vybuchnú. Existuje ešte jeden dôvod, prečo je ponechanie fľaše s vodou v aute zlý nápad. Pri vysokých teplotách sa v nej rýchlo množia baktérie a nápoj sa stáva nepitným.
V aute nenechávajte ani potraviny. Stane sa toxickým
Lieky sú na vrchole zoznamu predmetov, ktoré by sa v horúcom počasí nemali nechávať v aute. Mnohé z nich by sa mali skladovať pri izbovej teplote, t. j. nie vyššej ako 24 stupňov Celzia. Vyššie teploty môžu zmeniť ich fyzikálne a chemické vlastnosti, čím sa prípravok stane toxickým a pre človeka veľmi nebezpečným.
Rovnaká zásada platí aj pre potraviny. Na to sa oplatí myslieť, ak v horúci deň potrebujeme nakúpiť a navyše máme ešte niečo na práci. Ponechanie potravín v batožinovom priestore auta počas horúceho dňa a ich následná konzumácia môže skončiť vážnou otravou.
Osobitnú pozornosť treba venovať mrazeným potravinám. Ak sa čiastočne rozmrazia, nie je už vhodné vkladať ich späť do mrazničky.
Teplo je zabijakom elektroniky. Nenechávajte svoj telefón v kabíne
Vysoké teploty alebo pôsobenie slnka môžu spôsobiť znehodnotenie elektronických zariadení ponechaných v aute. Navigačný systém, smartfón alebo autokamera ponechané na palubnej doske vozidla sa môžu zahriať až na 80 stupňov Celzia.
Vystavenie týchto predmetov takýmto extrémnym teplotám ich môže poškodiť alebo dokonca viesť k výbuchu. Počas horúcich dní preto radšej nenechávajte telefón alebo navigačný systém v držiaku pripevnenom na čelnom skle.
Mokrý uterák v horúcom aute vôbec nevyschne
Vážnou chybou, ktorú mnohí z nás robia, je ponechanie mokrých plaviek alebo uteráka v aute počas horúceho dňa. Vlhkosť a vysoké teploty sú ideálnymi podmienkami pre rast baktérií.
Môže sa to len zhoršiť, ak mokrý uterák a plavky vložíme do reklamného predmetu a necháme ich v rozpálenom aute.
Baktérie sa rozšíria po celom aute, čo môže mať negatívny vplyv na naše zdravie.