Nevyhadzujte pokosenú trávu. Môžete ju využiť spôsobom, aký vás asi nenapadol

pexels magic k 6728926
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Kompostovanie pokosenej trávy je možné len v malých množstvách. Preto ju majitelia veľkých záhrad často vyhadzujú. Pokosená tráva môže slúžiť ako cenné hnojivo, ale nezbavujte sa jej. Ukážeme vám, ako na to.

Program na niekoľko popoludní, kosenie

Mať doma veľkú záhradu je radosť, ale aj veľa práce. Od jarných mesiacov k nej patrí pravidelné kosenie a zber trávy. Prvú z týchto činností uľahčuje kvalitné záhradné vybavenie, ale zber, uskladnenie a likvidácia pokosenej trávy je náročnejšia. V uliciach, kde sú dobré susedské vzťahy, sa dokonca striedajú v kosení trávy v rôznych intervaloch a pokosená tráva sa potom rozdeľuje do niekoľkých biokošov. Vy sa nemusíte zaoberať takouto zložitou logistikou, pokosenú trávu môžete využiť viacerými spôsobmi.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ako dlho môžete skladovať chlieb v mrazničke

Dusíkaté hnojivo

Mnohé rastliny potrebujú obohatiť pôdu o dusík a pokosená tráva je jeho vynikajúcim zdrojom. Z pokosenej trávy si môžete vytvoriť zásobu hnojiva. Pripravte si veľkoobjemovú nádobu, ktorá nie je kovová, naplňte ju trávou a zalejte vodou. Všetko zakryte a nechajte pôsobiť aspoň 2 až 3 týždne. Výluh sceďte a uskladnite. Pred hnojením zrieďte výluh vodou. Na jeden diel hnojiva nalejte 5 dielov vody a zalejte vodou.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Je zdravé si zohriať jedlo v mikrovlnke? Asi neviete o tomto

Hnojivo z fermentovanej pokosenej trávy

Výroba fermentovaného hnojiva je trochu zložitejšia. Pripravte si plastové vrecko, ktoré sa dá pevne uzavrieť. Do vreca vložte pokosenú trávu, ktorá by mala byť naplnená približne do dvoch tretín. K tráve pridajte trochu zeminy alebo kompostového štartéra. Potom zľahka postriekajte vodou. Vrecko uzavrite a umiestnite ho na teplé miesto. Do vreca urobte niekoľko otvorov. Proces fermentácie bude trvať niekoľko týždňov, občas vrece pretrepte a zvlhčite ho. Po niekoľkých týždňoch by ste mali cítiť kyslý zápach. Po úspešnom ukončení procesu bude obsah tekutý. Zrieďte ho vodou v pomere 1:10 a záhony zalejte.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Žiak na východe vtrhol do školy s nožom. Dvaja mŕtvi a viacero zranených

Ak do kompostu pridávate trávu, nezabudnite vrstvu trávy preložiť vrstvou zeminy alebo popola. Kompost je potrebné pravidelne premiešavať a zvlhčovať.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *