Niektorí Slováci zachraňujú včely lyžicou na záhrade. Toto robia, aby prežili

pexels pixabay 144252

Včely zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní života na Zemi. Ich existencia je taká dôležitá, že sa odhaduje, že ak by vyhynuli, ľudstvo by malo na prežitie len 4 roky. Preto je také dôležité, aby sme sa naučili starať o tento hmyz, najmä o ten, ktorý je oslabený a vyčerpaný. Zistite, v čom spočíva kŕmenie včiel, píše Genialne

Svetová populácia včiel sa, žiaľ, dramaticky znižuje. Za posledných päť rokov sa počet tohto hmyzu znížil o tretinu. Sú to alarmujúce čísla, ktoré by nás mali znepokojovať. Európska komisia navyše varuje, že každému desiatemu druhu včiel hrozí vyhynutie.

K tomuto stavu prispievajú rôzne faktory, ako napríklad klimatické zmeny, rozvoj poľnohospodárstva, choroby postihujúce včely, nedostatok kvetnatých lúk, zánik záhrad a vplyv elektromagnetických vĺn, ktoré môžu narušiť navigačný systém hmyzu a zabrániť mu v návrate do úľov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci našli perfektný trik s alobalom a TV ovládačom. Skúste to aj vy

Prečo je záchrana včiel taká dôležitá?

Včely sú pre našu výživu mimoriadne dôležité, pretože nám poskytujú potraviny vrátane až 4 000 druhov zeleniny, ktoré si vyžadujú opeľovanie týmto hmyzom. Mali by sme urobiť všetko pre to, aby sme im pomohli prežiť. Existuje jednoduchý spôsob, ako včely nakŕmiť. Niektoré z nich sú po dlhom lete také vyčerpané, že nemajú silu vrátiť sa do úľa a jednoducho uhynú.

Ak zbadáte takéhoto oslabeného jedinca, môžete mu pomôcť tak, že na lyžičke zmiešate cukor a vodu a položíte to neďaleko hmyzu. Včela sa tým nakŕmi a bude môcť pokračovať v ceste. Nezabudnite však, že ide len o núdzové riešenie. Cukor je len palivo, ktoré včelám pomôže vrátiť sa do úľa, nie pevná potrava. Musí byť čo najkvalitnejší a nekontaminovaný kuchynskou soľou.

Je kŕmenie včiel jediným spôsobom, ako im pomôcť?

Nenechávajte trvalo lyžicu cukru v záhrade, pretože prilákate mravce. Túto metódu použite len vtedy, ak spozorujete oslabené včely. To však neznamená, že nemôžete urobiť nič iné. Existuje mnoho ďalších spôsobov, ako včelám pomôcť.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Každá práčka má tlačítko, ktoré vám ušetrí peniaze. Skoro nikto o tom nevie

Predovšetkým by sme nemali vypaľovať lúky a suché časti rastlín. V našich záhradách by sme mali vysádzať rastliny, ktoré sú priateľské k včelám a kvitnú od skorej jari až do jesene. Mali by sme tiež vysádzať len pôvodné druhy rastlín a používať len prírodné hnojivá. Ďalším spôsobom podpory včiel je zakladanie kvetinových lúk. Môžeme tiež vyrobiť guľôčky zo semien a umiestniť ich na miestach, kde je nedostatok vegetácie. Ďalším krokom, ktorý môžeme urobiť na pomoc tomuto životne dôležitému hmyzu, je vzdelávanie našich priateľov a nabádanie ich, aby vysádzali rastliny vhodné pre včely.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *