Nord Stream 2 mohli vyhodiť do vzduchu Ukrajinci, píšu nevídane americké noviny

Nord Stream 2.jpg

Podľa nových spravodajských informácií, ktoré majú americkí predstavitelia k dispozícii, za minuloročným výbuchom plynovodu Nord Stream 2 mohla stáť proukrajinská skupina napojená na kyjevskú vládu alebo ukrajinské bezpečnostné sily. Neexistujú však žiadne správy o tom, že by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj alebo iní členovia vlády o tejto operácii vedeli. Informuje o tom denník NY Times.

Americkí predstavitelia uviedli, že páchateľmi mali byť odporcovia ruského prezidenta Vladimira Putina. Úradníci však tvrdia, že neexistujú dôkazy o tom, kto presne stál za výbuchmi, kto operáciu riadil alebo kto ju mal zaplatiť. Zároveň však uviedli, že nemôžu vylúčiť účasť „autorizovanej skupiny s väzbami na ukrajinskú vládu alebo jej bezpečnostné zložky“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Už skôr sa objavili špekulácie, že za útokom stojí Ukrajina. Niektoré zdroje totiž uviedli, že Ukrajina a jej spojenci mali najlogickejší možný motív na sabotáž. Už predtým sa postavili proti samotnej výstavbe plynovodu, ktorú označili za ohrozenie národnej bezpečnosti, pretože Nord Stream 2 mal Rusku uľahčiť predaj plynu do Európy. Ukrajinská vláda a ukrajinská rozviedka však tvrdia, že sa na útoku nepodieľali a netušia, kto ho vykonal.

Nové informácie mali overiť americkí predstavitelia, ktorí ich označujú za krok k určeniu zodpovednosti za sabotážny čin, ktorý už mesiace mätie vyšetrovateľov na oboch stranách Atlantiku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Niektoré pôvodné špekulácie USA a Európy sa sústredili na možnú vinu Ruska, najmä kvôli jeho zručnosti v podmorských operáciách. Nie je však jasné, akú motiváciu by mal Kremeľ na sabotáž ropovodu, keďže bol pre Moskvu dôležitým zdrojom príjmov a prostriedkom na vyvíjanie tlaku v Európe. Podľa jedného z odhadov by sa náklady na opravu potrubia začali na približne 500 miliónoch dolárov. Americkí predstavitelia tvrdia, že nenašli žiadne dôkazy o účasti ruskej vlády na útoku.

Plynovod Nord Stream 2 pozostáva zo štyroch potrubí, z ktorých tri boli v septembri minulého roka prerušené na dne Baltského mora. Jeden z nich zostal neporušený.

One Reply to “Nord Stream 2 mohli vyhodiť do vzduchu Ukrajinci, píšu nevídane americké noviny”

  1. To neboli žiadny Ukrajinci, oni by dačo také nezvládli. To boli Američania spolu s Nórmi presne tak akomto bolo prezentované! Sám ten statrí dementný dedo povedal že vyhodia Nord Stream 2.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *