Nosíte túto obuv v lete? Robíte obrovskú chybu. Lekári vysvetľujú prečo

summer 4997332 1920

V lete chce mať každý dobre upravené nohy, aby ich mohol prezentovať v sandáloch alebo žabkách. Bohužiaľ, tie môžu mať katastrofálny vplyv nielen na naše nohy, ale aj na celé telo! Podiatri tvrdia, že v žabkách by ste rozhodne nemali chodiť. Prečo?

Žabky, crocsy, Birkenstocks a mnohé ďalšie modely – pre mnohých ľudí sú žabky v lete nevyhnutnou obuvou. Sú priedušné a ľahko sa obúvajú a vyzúvajú. Žiaľ, podľa podiatrov nie sú dobrou voľbou, najmä na dlhé prechádzky. Odborníci uvádzajú mnoho dôvodov, prečo sa takejto obuvi vyhnúť a hľadať zdravšiu a zároveň bezpečnejšiu alternatívu.

Prečo by ste nemali chodiť v žabkách?

Začnime hygienickými problémami. Vedci dokázali, že na niekoľkých štvorcových centimetroch žabiek sa nachádza až 18 000 baktérií vrátane nebezpečných fekálnych baktérií. Okrem toho sú žabky často vyrobené z gumy alebo plastu, ktoré sú nielen škodlivé pre životné prostredie, ale podporujú aj potenie nôh a množenie baktérií. Paradoxne, žabky, kvôli ktorým sa staráme o svoje päty, spôsobujú keratózu epidermy. To všetko preto, že ich podrážky počas dňa mnohokrát narazia na päty. V extrémnych prípadoch môže nosenie takejto obuvi viesť k popraskaniu pät.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Veľa ľudí pije kávu nesprávne a zbytočne si zaťažujú telo. Robte to takto

Žabky tiež zvyšujú riziko zakopnutia a pádu. Je to preto, že naša pozornosť sa sústreďuje na to, aby sme si pri chôdzi udržali topánky na nohách. Náš mozog preto nie je schopný primerane reagovať na zakopnutie a spustiť reakciu, ktorá by nás ochránila pred pádom. A to je len začiatok. Podiatri tvrdia, že v žabkách by sme nemali chodiť aj preto, že majú fatálny vplyv na celé naše telo.

Ako vplýva chôdza v žabkách na ľudské telo?

Prečo by ste ešte nemali chodiť v žabkách? Odborníci vymenúvajú množstvo škodlivých účinkov nosenia tejto obuvi na naše zdravie.

  • Žabky nás nechránia pred úrazmi. Nejde len o úrazy, ktorým je vystavená nezakrytá noha. Najväčšie nebezpečenstvo spočíva v členkovom kĺbe, ktorý je v takejto obuvi veľmi nestabilný.
  • Pri chôdzi v žabkách musia svaly na chodidle vyvinúť kolosálnu prácu, aby sa vaše telo presunulo z miesta na miesto a pritom nestratilo obuv. Tieto (voľným okom nepostrehnuteľné) pohyby svalov a šliach vedú k preťaženiu svalov.
  • Neustála chôdza v žabkách môže viesť k bolestiam chodidiel, kolenných a bedrových kĺbov a dokonca aj chrbtice.
  • Žabky nútia k neprirodzeným pohybom prstov na nohách. Musia sa zovrieť, aby sa topánka udržala na nohe. To vedie ku kontrakcii šliach.
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Priložte si túto zeleninu na boľavé kĺby na toľkoto minút a zbavíte sa bolesti

Aká obuv môže žabky nahradiť?

Dobrou alternatívou k žabkám sú sandále, ktoré sú tiež priedušné, ale majú remienky na pätách. Tie udržia obuv na nohách bezpečnejšie. Podiatri odporúčajú vyberať si modely, ktoré umožňujú voľné ohýbanie prstov. Žabky by mali ísť preč aj doma. Kúpte si plnohodnotné papuče alebo si k žabkám prišite remienok, ktorý zaistí pätu. Zabránite tak odieraniu nôh o podlahu. Môžete sa tiež úplne zaobísť bez papúč a chodiť po dome bosí alebo len v ponožkách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *