Stavy úzkosti a nervovej nepohody postihujú každého z nás z času na čas. Avšak nemusíte sa obávať, pretože existuje niekoľko prírodných prostriedkov na ich ukľudnenie, ktoré sú dostupné priamo v domácnosti.
Náš nervový systém reaguje na stavy úzkosti rôznymi spôsobmi. Tu je niekoľko najčastejších symptómov, ktoré sa prejavujú pri nervovej nepohode:
- Búšenie srdca
- Pocity náhleho ohrozenia
- Neschopnosť koncentrácie
- Svalová stuhnutosť
- Sucho v ústach
- Potenie
- Nepohodlie v žalúdku a chvenie v ňom
Mocný elixír proti stresu a úzkosti
Citrón a med sú známe svojimi upokojujúcimi a relaxačnými účinkami. Určité látky obsiahnuté v mede majú upokojujúci vplyv na nervy, ktorý je ešte silnejší, ak sa med konzumuje vo väčšom množstve.
Suroviny:
- 2 čajové lyžičky čerstvej citrónovej šťavy
- 1 až 2 čajové lyžičky práškového zázvoru (môžete začať s 1 lyžičkou a ak zvládnete, pridajte druhú; zázvor je dostupný ako korenina v každom obchode za nízku cenu)
- 1 čajová lyžička medu
Príprava:
- Pridajte všetky suroviny do misky a dôkladne premiešajte.
- Vyrobený liek rozdeľte na 3 časti, uložte do chladničky a užívajte 3-krát denne (ráno, na obed a večer).
- Môžete si pripraviť aj čerstvý elixír tým, že použijete tretinové množstvo surovín.
- Môžete ho užívať buď priamo (bude však silný) alebo zriedený v pohári čistej vody.
Ďalšie bylinky na ukľudnenie nervov
Ak máte záujem, môžete vyskúšať aj niektoré ďalšie bylinky, ktoré majú pozitívny vplyv na nervový systém.
- Levanduľa: V roku 2010 bola vykonaná štúdia, ktorá porovnávala levanduľový olej s liekom proti úzkosti lorazepamom. Zistilo sa, že obe látky boli účinné pri všeobecnej aj pretrvávajúcej úzkosti. Výhodou levandule je, že nemá sedatívne vedľajšie účinky ako klasické upokojujúce lieky.
Dávkovanie: Užívajte 80 mg levanduľového doplnku denne alebo používajte levanduľový olej prostredníctvom aromaterapie.
- Medovka: V roku 2004 sa uskutočnil výskum, kde účastníci dostávali extrakt z medovky (300 alebo 600 mg) alebo placebo. Po hodine sa hodnotili ich nálady.
Vyššia dávka medovky vyvolala upokojenie, zníženie stresu, zlepšenie duševného stavu a zvýšenie pozornosti. Dokonca aj nižšia dávka pomohla účastníkom vykonávať viac matematických úloh za kratší čas.
Dávkovanie: Užívajte 300 až 500 mg extraktu medovky 3-krát denne, alebo 60 kvapiek denne, alebo štvrtinu až celú čajovú lyžičku sušenej medovky v horúcej vode vo forme čaju 4-krát denne.
- L-theanín: L-theanín je vo vode rozpustná aminokyselina, nie je to bylinka, ale jej účinky boli výsledkom výskumu a zaslúžia si spomenutie. Nachádza sa najmä v zelenom a čiernom čaji a je k dispozícii aj vo forme výživového doplnku. Štúdie ukázali, že má priamy účinok na nervový systém a mozog a pomáha znižovať stres a úzkosť bez vedľajších účinkov ako únava a ospalosť.
Aj keď stavy úzkosti a nervovej nepohody sú normálnou súčasťou života, je dôležité nájsť spôsoby, ako ich zvládať. Prírodné prostriedky, ako citrónový medový elixír, levanduľa, medovka a L-theanín, môžu poskytnúť úľavu a pomôcť vám znížiť napätie a relaxovať. V prípade vážnych alebo pretrvávajúcich príznakov je však dôležité konzultovať so svojím lekárom.