Nový britský premiér bude Rishi Sunak

298734752 596228218725744 177388831873744743 n

Novým britským premiérom a lídrom Konzervatívnej strany bude Rishi Sunak. Vymenovaný bol po tom, čo ako jediný z konzervatívnych poslancov zozbieral viac ako stovku podpisov poslancov potrebných pre kandidatúru. Vo funkcii strieda Liz Trussovú, ktorá oznámila rezignáciu iba po 44 dňoch pri moci.

Jediná protikandidátka Penny Mordauntová zo súboja odstúpila. Pôvodne sa očakávalo, že sa o návrat pokúsi expremiér Boris Johnson. Ten si cez víkend so Sunakom telefonoval, obsah hovoru ani jeden nekomentoval. Johnson však následne uviedol, že napriek dostatočnej podpore od kolegov kandidovať nebude.

Pochybnosti o tom, akým mandátom Sunak disponuje, sú cítiť naprieč britskou spoločnosťou. Britské rádio LBC napríklad nehovorí o „zvolení“ (election), ale o „nástupe“ (accession).

S tvrdou kritikou okamžite prišli opoziční labouristi, ktorí v prieskumoch vládnych konzervatívcov úplne drvia s náskokom o viac ako 30 percentuálnych bodov. „Toryovia korunovali Rishiho Sunkaa bez toho, aby povedal jediné slovo o tom, čo by robil ako premiér. Nemá žiadny mandát, žiadne odpovede ani nápady. Nikto ho nevolil,“ uviedla podpredsedníčka labouristov Angela Ranyerová. Vyzvala aj k predčasným voľbám.

Rishi Sunak sa narodil v roku 1980 v juhoanglickom Southamptone. Rodičia, lekárnici pricestovali na ostrovy z Afriky, majú však pandžábsky indický pôvod.

Navštevoval prestížnu nezávislú internátnu školu Winchester College, kde to dotiahol až na pozíciu primuse (Head Boy). Už tam vraj učitelia predvídali, že dosiahne veľké veci.

Tak ako desiatky popredných britských politikov a biznismenov aj on vyštudoval odbor PPE (Filozofia, Politika, Ekonómia) na Oxfordskej univerzite. Patril k príkladným študentom, odpromoval s červeným diplomom (angl. first-class). Počas štúdia absolvoval stáž vo volebnom štábe Konzervatívnej strany. Medzi rokmi 2001 a 2004 pracoval ako analytik v investičnej banke Goldman Sachs.

Následne získal Fulbrightovo štipendium a zamieril na Stanfordovu univerzitu v USA, kde získal titul MBA. Predovšetkým bol však Stanford miestom, kde spoznal svoju manželku Akshatu Murty, dcéru technologického miliardára Narayana Murthyho prezývaného „indický Bill Gates“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *