O pár dní zasiahnu Slovensko extrémne teploty. Predpoveď varuje pred monzúnmi

pocasie horuco teplo leto
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Teploty v Európe začnú prudko stúpať už v druhej polovici mája, čím sa podľa odborníkov predznamenáva nástup jedného z najhorúcejších a najsuchších liet za posledné roky. Meteorologické prognózy naznačujú, že extrémy počasia, ktoré boli v minulosti výnimočné, sa môžu v roku 2025 stať bežnou súčasťou každodenného života.

Už okolo 19. mája by mal prísť výrazný nárast teplôt, pričom prvá vlna tropických horúčav sa očakáva začiatkom júna. Portál The Weather Channel upozorňuje, že okrem tepla nás môže čakať aj dlhodobé sucho, ktoré môže pretrvať až do jesenných mesiacov.

„Horúčavy a sucho hrozia už v júni. Júl a august by mali zostať extrémne horúce, s minimom zrážok,“ varuje meteorológ Jan Schenk pre agentúru Focus.

Slovensko sa pripravuje na horúčavy a výkyvy počasia

Na území Slovenska sa predpokladá kombinácia vysokých denných teplôt a intenzívnych búrok. Podľa portálu MKweather môžeme zažiť jav známy ako stredoeurópsky monzún – ten prináša nárazové búrky, krúpy, ale aj tornáda či iné extrémne prejavy atmosféry. Takéto výkyvy by mohli mať zásadný vplyv na poľnohospodárstvo a každodenný život obyvateľov.

Kontrasty naprieč kontinentom

Predpovede naznačujú, že počasie nebude rovnomerné v rámci Európy. Západ kontinentu, najmä krajiny ako Francúzsko, Spojené kráľovstvo, severné Taliansko či Španielsko, zasiahnu výdatné zrážky. Tie môžu spôsobiť záplavy a zosuvy pôdy, čo zvyšuje riziko škôd na infraštruktúre a majetku.

Na opačnom konci kontinentu, najmä vo východnej Európe a pri pobreží Čierneho mora, sa očakávajú extrémne suché podmienky. Vysoké teploty, ktoré môžu prekonávať doterajšie rekordy, môžu viesť k poklesu hladín riek a jazier, ako aj k zvýšeniu počtu zdravotných komplikácií v dôsledku tepelného stresu.

Studené výnimky potvrdzujú pravidlo

Zatiaľ čo väčšina kontinentu sa pripravuje na letné horúčavy, niektoré oblasti, ako napríklad Island, môžu čeliť nezvyčajne chladnému počasiu. Tento jav súvisí s narušením prúdenia v severnom Atlantiku, ktorého výkyvy sú podľa klimatológov čoraz častejšie. Dôvodom sú prebiehajúce klimatické zmeny, ktoré narúšajú rovnováhu medzi teplými a studenými prúdmi v oceánoch.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *