Obrovská masa Čechov protestovala: Už máme dosť podpory Ukrajiny!

Untitled 1 9

Ľudia podporujúci iniciatívu „Česko na 1. prvom mieste“ demonštrovali pred Českou televíziou. „Demisiu, demisiu, máme toho dosť,“ kričali už predtým pri pochode Prahou, píše idnes.cz

„Keď chce viac ako polovica ľudí v tejto krajine demisiu vlády, tak bude potrebná,“ povedal zvolávateľ Ladislav Vrabel. Na budúci protest 14. januára pozval aj predsedu SPD Tomia Okamuru a lídrov menších neparlamentných strán.

Demonštrantov potešil, keď im oznámil, že od ČT sa ide ešte neplánovane „na prechádzku“ na Národnú triedu.

„Ľudia dnes žijú z ruky do huby. Od výplaty k výplate,“ vytkol Vrabel pri demonštrácii pred Českou televíziou vláde. Demonštranti požadovali, aby mohol vystúpiť v ČT a predstavil požiadavku, aby prezident Miloš Zeman odvolal vládu a boli vypísané nové voľby.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Takýto postup pritom hlave štátu Ústava neumožňuje.

Televízia požiadavku Vrabela, aby dostal desaťminútový prejav v ČT1 a ČT 24, odmietla. „Takto to nefunguje. Program ČT určujú pravidlá, kódexy, štandardné postupy. Nie tlak. ČT prejavy na prianie vysielať nemôže. A nebude,“ zverejnila televízia svoje stanovisko, ešte než Vrabel a jeho priaznivci dorazili na Kavčie hory.

Demonštrantov pred ČT podporili aj napríklad bývalá europoslankyňa Jana Bobošíková, ktorá bola predtým aj riaditeľkou spravodajstva verejnoprávnej televízie na prelome tisícročia, a jej ideová súputníčka, bývalá členka rady verejnoprávnej televízie Hana Lipovská. „Ja som rovnako ako vy čítala, že na tejto demonštrácii sú demonštranti, proruskí šváby. Ja tu vidím koncesionárov ČT. ČT je občanov Českej republiky,“ povedala Lípovská.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Demonštranti sa popoludní zišli pri Hlavnej stanici a odtiaľ zamierili k televízii cez magistrálu pretínajúce mesto. Zablokovali tak dočasne prevádzku.

„Na pochode je niekoľko tisíc ľudí, priebeh je pokojný. Uzavreli sme magistrálu a odkláňame dopravu na miestach, kde sa práve sprievod nachádza. V teréne je odhadom stovka policajtov,“ povedal v priebehu pochodu iDNES.cz policajný hovorca Jan Daněk. „Zatiaľ sme riešili len jeden priestupok, a to na začiatku pochodu. Išlo o zaistenú osobu, ktorá neuposlúchla výzvy,“ uviedol neskôr.

„Nepodporujeme Ukrajinu! Už máme dosť, tejto nechutnej propagandy!“ zneli nápisy na proteste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *