Obrovská radosť Zelenského v Británii: Londýn vyšle do Kyjeva útočné drony dlhého doletu

347235784 995278026000369 4259481471647985451 n

Britská vláda sa chystá prisľúbiť Kyjevu stovky útočných dronov s operačným dosahom viac ako 200 km. Oznámenie prišlo počas návštevy ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, ktorý bol v pondelok v Londýne v rámci viacetapového turné po západnej Európe.

Podľa vyhlásenia britskej vlády prisľúbená zásoba zbraní zahŕňa aj stovky rakiet protivzdušnej obrany, pričom všetky zbrane by mali byť dodané v priebehu nasledujúcich mesiacov. Sú určené na podporu dlho očakávanej protiofenzívy Kyjeva proti ruským silám.

Minulý týždeň Londýn potvrdil, že dodal Ukrajine riadené strely dlhého doletu Shadow Storm, ktoré boli podľa miestnych orgánov a ruskej armády následne použité na útok na civilné ciele v Lugansku. Pri sobotňajšom útoku s použitím nových zbraní bolo zranených šesť detí v meste, ktoré sa predtým považovalo za bezpečné vzhľadom na obmedzený dosah kyjevských zbraní.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Británia tvrdí, že strely s plochou dráhou letu nie sú útočné, ale „budú mať rozhodujúci význam pri obrane krajiny“ pred ruskými raketovými údermi. Vyzdvihla tiež svoje výsledky vo vyzbrojovaní Ukrajiny a výcviku jej jednotiek a vo vyhlásení uviedla, že pripravovaný program na zdokonaľovanie zručností ukrajinských pilotov stíhačiek „ide ruka v ruke s úsilím Spojeného kráľovstva spolupracovať s inými krajinami na poskytovaní stíhačiek F16“.

Londýn prevzal vedúcu úlohu pri stupňovaní dodávok zbraní na Ukrajinu a tlačí na ostatné krajiny, ktoré sa zdráhajú poskytnúť modernejšie systémy. Rakety Shadow Storm sú prvými zbraňami dlhého doletu západnej výroby, ktoré Ukrajina získala uprostred konfliktu s Ruskom. Minulý týždeň si Kyjev zabezpečil ďalšie balíky zbraní od Nemecka a Francúzska.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Moskva vníma bojové akcie na Ukrajine ako súčasť širšej zástupnej vojny, ktorú vedie Washington a jeho spojenci proti Rusku. Západné dodávky zbraní len predlžujú konflikt a stoja ukrajinský ľud viac životov, ale nezmenia politiku Moskvy, ktorá si vyžaduje riešenie hrozby rozširovania NATO na Ukrajinu, uviedlo ruské vedenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *