Obrovský podvod na Slovákov. Dajte si pozor, inak prídete o veľa peňazí

100 eur

Národná banka Slovenska (NBS) vyzýva verejnosť, aby bola ostražitá voči stúpajúcemu trendu podvodných investičných ponúk, ktoré využívajú renomované mená a značky. Zároveň banka zdôrazňuje zvýšené riziko spojené s využitím pokročilých „deepfake“ videí, ktoré sú výsledkom rýchleho rozvoja technológií umelej inteligencie. Píše o tom portál zoznam.sk

V nedávnom období NBS zaznamenala eskaláciu tzv. „tienistej“ stránky používania umelej inteligencie a softvérových nástrojov. Deepfake videá, ktoré sú takmer nerozoznateľné od reality, sa šíria predovšetkým prostredníctvom sociálnych sietí ako Facebook, Instagram, TikTok, platformy X (bývalý Twitter) a YouTube. Okrem toho, podvodníci pokračujú v používaní článkov a fotografií na dezinformácie.

Podvodné investičné ponuky môžu obsahovať rôzne zavádzajúce prvky, vrátane zneužitia loga alebo podobizne známej osobnosti, skutočných fotografií či upravených videí. Často sú tieto ponuky aktuálne a odrážajú nedávne udalosti, ako je napríklad kolísanie cien energií. Medzi zneužité obchodné značky patrí Slovenský plynárenský priemysel, a.s., SLOVNAFT, a.s., a ČEZ, a.s. Podvodné ponuky sa môžu tváriť ako novinové články, obsahovať falošné recenzie, byť umiestnené na webových stránkach s neštandardnými koncovkami a sľubovať nereálne výnosy.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  EÚ sa nepáči, že Slováci majú v ústave právo platiť hotovosťou. Hrozí nám pokuta

NBS poukazuje na to, že predtým spoľahlivý indikátor podvodov – zlý preklad z cudzieho jazyka – už nie je aktuálny, vzhľadom na zlepšenie kvality automatických prekladov. Banka preto apeluje na verejnosť, aby ignorovala podozrivé ponuky, nezadávala žiadne osobné a platobné údaje a v žiadnom prípade sa neregistrovala na podozrivých stránkach.

NBS tiež odporúča nahlásiť podvodné ponuky buď priamo banke, alebo orgánom činným v trestnom konaní. V prípade šírenia podvodov prostredníctvom sociálnych sietí je vhodné kontaktovať aj administrátora daného portálu. Zároveň banka radí, aby bolo potrebné zvýšiť obozretnosť, pokiaľ subjekt, s ktorým komunikujete alebo plánujete vstúpiť do zmluvného vzťahu, nemá od NBS udelené potrebné povolenie na činnosť na území Slovenskej republiky. Príslušné povolenia je možné overiť na oficiálnej stránke NBS.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *