Od júla sa na Slovensku presúva obrovské množstvo peňazí. Týka sa to státisíce ľudí

banknotes 209104 1920 1

Veľký presun peňazí v druhom dôchodkovom pilieri očakáva Slovensko od 1. júla. Táto dôležitá logistická operácia, ktorá sa týka miliárd eur, bude slúžiť na nápravu chybného rozhodnutia vlády Smeru z roku 2013. Podľa spravodajského portálu Pravda presun bude zahŕňať zhruba 718-tisíc ľudí, ktorých úspory boli vtedy presunuté do garantovaných fondov, čo sa neskôr ukázalo ako nevýhodné. Teraz sa tieto úspory budú presúvať opačným smerom, čím sa má dosiahnuť vyššie zhodnotenie. Upozornil na to portál zoznam.sk

V roku 2013 vláda Smeru rozhodla o presune všetkých klientov do garantovaných fondov, čo viedlo k strate miliárd eur v dôsledku zlej investície. Našťastie, na jeseň minulého roka bola prijatá novela, ktorá má tieto chyby napraviť.

Celková suma presúvaných úspor dosahuje 3,7 miliardy eur, pričom aktuálna hodnota druhého piliera je 12,68 miliardy eur, z toho 7,1 miliardy eur je uložených v garantovaných fondoch. Tieto úspory budú postupne presúvané do negarantovaných, teda indexových fondov. Podľa Pravdy je hlavným problémom to, že ľudia sa správajú príliš konzervatívne v garantovaných fondoch a majú tam priveľa peňazí, čím strácajú príležitosť na skutočné zhodnotenie svojich úspor. Aj keď investovanie do negarantovaných fondov prináša vyššie riziko, na dlhodobom horizonte môže priniesť lepšie výsledky napriek možným krátkodobým stratám. Presun peňazí z garantovaných do negarantovaných fondov je preto nevyhnutný.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zbytky chleba nevyhadzujte. Ani neviete, ako sa dajú použiť v domácnosti

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) budú zodpovedné za tento proces presunu úspor. Celý proces sa začne 1. júla a bude trvať postupne až do 31. decembra 2025. Správcovia majú možnosť požiadať o predĺženie presunov až do konca roku 2027. Hromadný presun by totiž predstavoval veľké riziko straty a destabilizácie trhu, preto sa dáva prednosť postupnému presunu, čo znižuje toto riziko.

Presun úspor ovplyvní troch skupín sporiteľov podľa veku a ich správania sa počas sporenia. Existujú aktívni a pasívni sporitelia, pričom pasívni sa ďalej delia na ľudí narodených pred rokom 1968 a po roku 1969.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Väčšina Slovákov zle kúri v radiátoroch a potom platia zbytočne veľa. Viete o tomto?

Ľudia, ktorí po presune do garantovaného fondu nespravili žiadne rozhodnutie o rozložení svojich úspor, sa považujú za pasívnych a presun sa ich bude týkať. Naopak, tí, ktorí urobili aspoň jedno rozhodnutie o rozložení svojich úspor, sa považujú za aktívnych a presun ich nezasiahne. Presun sa taktiež netýka ľudí, ktorých štát nepresunul do garantovaných fondov, napríklad tých, ktorí sa do druhého piliera zapojili neskôr.

Podľa informácií z portálu Pravda už nadobudnutý majetok sa nebudú presúvať u ľudí narodených pred rokom 1968, budú sa však presúvať len nové príspevky. To sa týka približne 156-tisíc ľudí. Ľudia narodení po roku 1969 budú mať presun nových príspevkov aj nadobudnutého majetku. Toto opatrenie postihne približne 562-tisíc ľudí.

Ak sa jednotlivca týka presun a nechce, aby sa to stalo, môže kontaktovať svoju dôchodkovú správcovskú spoločnosť a požiadať o zrušenie. V opačnom prípade sa zmena uskutoční automaticky a sporiteľ nemusí vykonávať žiadne ďalšie kroky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *