• 14 septembra, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 7minúty čítania

Odobrali vzorky baktérii na tlačidlách pri prechodoch. Už sa ich nikdy nedotknete

Odobrali vzorky baktérii na tlačidlách pri prechodoch. Už sa ich nikdy nedotknete

Semafory na križovatkách sú živnou pôdou pre baktérie. Teoreticky si to väčšina z nás uvedomuje, ale máme tendenciu túto nechutnú skutočnosť ignorovať. Používateľ TikTok medzitým ukázal, akou vážnou chybou je neopatrné dotýkanie sa tlačidiel, a svojím videom spôsobil poriadny rozruch.

Zrejme všetci vieme, že verejné priestory sú plné baktérií a po príchode domov si musíme dôkladne umyť ruky. Avšak až keď nám niekto ukáže naozaj do očí bijúci príklad nedostatočnej hygieny, urobíme veľké oči a zamyslíme sa nad zmenou svojich návykov. Presne to pre mnohých používateľov internetu urobilo video, ktoré na TikTok zverejnil Arkadiusz Jakubiak. Muž skontroloval, ako veľmi sú znečistené tlačidlá semaforov na križovatkách, ktorých sa dotýkame každý deň.

Ako veľmi sú znečistené tlačidlá semaforov na križovatkách?

Arkadiusz Jakubiak sa rozhodol odobrať vzorku z tlačidla semaforu na križovatke. Odobral tampón a potom ho vložil do nádoby so špeciálne pripraveným médiom. Po 48 hodinách tam vyrástla veľká kolónia baktérií. Muž usúdil, že ide o kvasinky (zdôraznil však, že nie je odborníkom v tejto oblasti), ktoré keď sa dostanú do úst, môžu okrem iného spôsobiť vredy. TikToker dôrazne odporúča vyhýbať sa dotyku tváre rukami, ktoré prišli do kontaktu s tlačidlom na svetlách, a nosiť so sebou antibakteriálny gél.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Robte túto vec opakovane doma a ušetríte na elektrinu a za kúrenie. Poliaci to už robia

Nie všetky tlačidlá semaforov na križovatkách si vyžadujú dotyk?

Stojí za to vedieť, že dotýkať sa tlačidla nie je vždy nevyhnutné. Moderné technológie nám čoraz častejšie prichádzajú na pomoc. Ako sa dočítame na webovej stránke WP Woman:

V mestách po celom svete sa čoraz častejšie zavádzajú moderné riešenia, ako sú senzorové tlačidlá. Hoci o tom nie každý vie, stačí priblížiť ruku k tlačidlu a svetlo sa zmení na zelené. Je to nielen pohodlné, ale aj oveľa hygienickejšie riešenie, ktoré si nevyžaduje priamy kontakt.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takýto hnus predávali Slovákom v predajni Lidl. Keď uvidíte to mäso, príde vám zle

Čo ak sa musíte dotknúť tlačidla?

Dobre, moderných tlačidiel sa nemusíte dotýkať, ale nie všade sú. Ako si poradíte s takouto situáciou? Existuje niekoľko riešení, ako zabrániť kontaktu s baktériami. Ak sa nechcete dotknúť tlačidla holou rukou, použite zápästie alebo lakeť chránené odevom. Dobrou možnosťou je dotknúť sa tlačidla ochrannou rukavicou alebo vreckovkou. Môžete tiež vždy nosiť so sebou antibakteriálny gél a použiť ho po každom dotyku nehygienického miesta. Mimochodom, stojí za zmienku, že miestom výskytu baktérií nie sú len svetelné tlačidlá na križovatkách, ale napríklad aj kľučky v obchodoch alebo zábradlia v autobusoch.

@arcadiussz #bakterie #bakteria #grzyb #plesn #drozdze #miasto #mikro #mikroskop #doswiadczenie #hodowla #biologia #mikrobiologia #arkadiuszjakubiak #ciekawe #ciekawostki ♬ dźwięk oryginalny – Arkadiusz Jakubiak

Podobné články

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *