Osvedčený trik pri výsadbe paradajok. Hoďte to do jamky alebo rozsypte k rastline

paradjky domace hnojivo
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Paradajky patria medzi rastliny s vysokými nárokmi na živiny a zálievku. Ak im chcete zabezpečiť bohatú úrodu a zdravý rast, je dôležité venovať pozornosť už samotnému zakladaniu záhonu.

paradjky domace hnojivo

Mnohí skúsení pestovatelia majú jeden osvedčený trik – do jamky pri výsadbe primiešavajú prírodný minerál, ktorý funguje ako zásobáreň vody a živín. Poradíme vám, čo do pôdy pridať, aby boli vaše paradajky silné, dobre hydratované a plné chutných plodov.

Výber pôdy: Základ úspešného pestovania paradajok

Domáce paradajky, dozreté na slnku a pestované bez chemických prípravkov, majú omnoho výraznejšiu chuť než tie z obchodu. Na to, aby rastliny priniesli bohaté plody, však potrebujú ideálne podmienky. Základom je kvalitná, výživná pôda.

Paradajky obľubujú teplomilné stanovištia – pôda by mala byť dobre priepustná, rýchlo sa ohrievať a byť bohatá na humus a živiny. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak ich vysadíte na miesto, kde bola pôda v predchádzajúcom roku obohatená o maštaľný hnoj alebo kompost. Ideálne pH pôdy sa pohybuje v rozmedzí 5,5 až 6,5.

Výsadba do voľnej pôdy sa odporúča od druhej polovice mája, keď už nehrozia mrazy. Nezabudnite sadenice predtým otužovať – postupne ich vystavujte vonkajším podmienkam, najskôr na pár hodín denne, ideálne počas jedného týždňa.

Čo pridať do jamky pri výsadbe paradajok? Skúste zeolit

Popri bežných prísadách ako sú banánové šupky, mladé žihľavy, popol z dreva alebo drvené vaječné škrupiny existuje ešte jeden špeciálny doplnok, ktorý si medzi záhradkármi získava čoraz väčšiu obľubu – zeolit.

Tento prírodný minerál má mimoriadne vlastnosti. Jeho štruktúra pripomína hubku – dokáže nasať vodu a živiny z hnojív a potom ich postupne uvoľňovať koreňom rastlín. Zároveň zlepšuje prevzdušnenie pôdy, čo zvyšuje dostupnosť kyslíka pre korene. Výsledkom je silnejší rast, bohatšie kvitnutie a výrazne vyššia úroda.

Ako správne používať zeolit pri pestovaní paradajok?

Pri sadení paradajok jednoducho nasypte do jamky asi 60 gramov zeolitu a premiešajte ho s pôdou, do ktorej potom vložíte rastlinu. Ak už máte paradajky vysadené, môžete zeolit rozsypať okolo rastlín – 80 až 100 gramov na jednu rastlinu – a jemne ho zapracovať do vrchnej vrstvy pôdy.

Zeolit je dostupný vo väčšine záhradkárskych obchodov a nájdete ho aj online. Táto drobná investícia sa vám vráti v podobe šťavnatých, zdravých a plných plodov.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *