Klimatická kríza prináša stále nové varovania o nezvratných zmenách, ktoré môžu ovplyvniť celý svet.
Najnovšie sa na túto tému zamerala štúdia vedkyne Mayi Ben-Yamiovej, ktorá poukazuje na riziko dramatických zmien spôsobených poruchami oceánskych prúdov.
Oceánske prúdy majú zásadnú úlohu pri rozdeľovaní tepla a soli v moriach. Ak by došlo k ich narušeniu, v dôsledku pokračujúceho globálneho otepľovania, mohli by nastať výrazné klimatické zmeny.
Zvlášť znepokojujúce sú predpovede o kolapse Golfského prúdu, ktorý je zodpovedný za prenášanie tepla zo subtropických oblastí Atlantiku až na sever.
Táto zmena by sa najvýraznejšie prejavila na severnej pologuli, kde by spôsobila prudké ochladenie morských teplôt.
Odborníci upozorňujú, že kolaps prúdov by viedol k posunu teplejších oblastí viac na juh, zatiaľ čo severná pologuľa by zaznamenala dramatický pokles teplôt.
Pre Slovensko by to znamenalo nárast mrazivých zimných období, podobne ako v chladnejších častiach Ruska alebo severu USA.
Vedci varujú, že tzv. bod zlomu, kedy by sa táto katastrofická zmena mohla stať realitou, nemusí byť tak ďaleko, ako by sa mohlo zdať – môže nás zasiahnuť už v najbližších desaťročiach.
Táto štúdia je ďalším dôkazom toho, že klimatické zmeny sa netýkajú iba vzdialených oblastí, ale môžu mať priame a dramatické dôsledky aj pre krajiny, akou je Slovensko.