Otvárate okná v horúcom počasí? Odborník má pre vás jasnú odpoveď

pexels wendel moretti 15502644

Horúce týždne tohto leta sú v plnom prúde. Preto každý hľadá rôzne spôsoby, ako ochladiť seba a svoj byt. Odporúčame, či v horúčavách otvoriť okná.

Keď sa z oblohy valia horúčavy, každý hľadá spôsoby, ako sa ochladiť. Ostré slnečné lúče môžu narobiť viac škody ako úžitku. Napriek tomu si mnohí kladú otázku, či počas vysokých teplôt otvárať okná. Názor vedcov vás možno prekvapí.

Mali by ste v horúčavách otvárať okná?

Neuzatvárajte okná počas celého leta, pretože vtedy ich môžete pokojne otvoriť. Musíte však vedieť, kedy to urobiť. Okná otvárajte skoro ráno alebo večer. Vtedy je teplota oveľa nižšia. Prevládajúci chlad pomôže dlhšie udržať tzv. tepelnú zotrvačnosť.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Šikovní ľudia poznajú trik s vatovým tampónom a fľašou oleja

Vyvetraná miestnosť sa potom ohrieva pomalšie. Na druhej strane, keď sú slnečné lúče najintenzívnejšie, oplatí sa zakryť okná žalúziami alebo závesmi. Tie zabránia prenikaniu tepla do domu alebo bytu. Ak nemáte čím zakryť okná, vyberte si tepelnú deku alebo hliníkovú fóliu. Budú pôsobiť ako zrkadlo a udržia v dome stálu teplotu.

Ako ochladiť miestnosť?

Oplatí sa spomenúť si na základy fyziky zo školy a šikovne ich využiť na ochladenie domácnosti. Fenomén entalpie vysvetľuje, koľko energie potrebuje látka na zmenu skupenského stavu. Napríklad voda potrebuje na vyparenie určité množstvo energie. Počas prechodu do plynného stavu voda ochladzuje miestnosť. Ľudské telo reaguje podobným spôsobom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Naučte sa robiť dokonalé hranolky, ako v top reštauráciách. Stačí robiť jednu vec

Preto možno tento princíp smelo aplikovať na chladenie miestnosti. Stačí nasypať jemný piesok do neglazovaného hrnca a potom ho zaliať malým množstvom vody. Metóda spočíva v udržiavaní vlhkosti piesku. Až teraz môžete na hrniec namieriť ventilátor. Týmto spôsobom spustíte entalpický jav.

Ako si poradíte s horúcim počasím?

Pre väčšinu je výborným riešením nastavenie klimatizácie. Jej účinok je založený na tom, že teplý vzduch je ľahší ako chladný. Ventilátory sú obľúbenejšou a lacnejšou možnosťou, ktorá v okamihu ochladí miestnosť o niekoľko stupňov. Ak sa váš byt nachádza na vysokom poschodí, môže vás zachrániť solárny komínový efekt. Ten spočíva v nasávaní chladnejšieho vzduchu z nižších poschodí smerom nahor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *