• 20 januára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Pellegrini: „Slovensko sa musí zodpovedne správať voči NATO!“ Toto by dovolil posielať na Ukrajinu

Pellegrini: „Slovensko sa musí zodpovedne správať voči NATO!“ Toto by dovolil posielať na Ukrajinu

Šéf strany Hlas Peter Pellegrini bol hosťom v relácii Na Hrane, kde odpovedal aj na divácke otázky. Jedna z otázok za zamerala na vojnu na Ukrajine.

Divák sa opýtal, čo by urobil Pellegrini, ak by jeho strana vláda a organizácia NATO by chcela poslať cez naše územie zbrane na Ukrajinu.

Podľa Pellegriniho sa Slovensko musí správať ako zodpovedný člen EÚ a NATO. Povedal síce, že by prihliadal na záujmy Slovenskej republiky, avšak viackrát dodal, že sme členom NATO a musíme sa tak zodpovedne správať.

„Slovensko je moderná, demokratická krajina, ktorá je členom NATO a je členom EÚ a tak sa zodpovedne musíme aj správať. A preto tu by som pôsobil veľmi zodpovedne aj vo vzťahu k tomu, ako sa Slovensko má v týchto organizáciách správať.“ povedal Pellegrini.

EÚ plánuje ďalšiu pol miliardu eur na zbrane pre Ukrajinu a nové protiruské sankcie

Očakáva sa, že krajiny Európskej únie čoskoro vyčlenia ďalších 500 miliónov eur (12 miliárd korún) na nákup zbraní pre Ukrajinu. Vysokopostavený predstaviteľ EÚ dnes novinárom povedal, že uvoľnenie siedmej po sebe idúcej platby vo výške pol miliardy eur z obranného fondu EÚ by mali ministri zahraničných vecí schváliť v pondelok. Uviedol, že EÚ-27 pripravuje aj nové sankcie voči Rusku, ktoré chcú niektoré krajiny schváliť do začiatku februára.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ľudia vkladajú obálku na hodinu do mrazničky a šetria tak

Európsky blok od začiatku ruskej agresie na Ukrajine uvoľnil z Európskeho mierového fondu (EPF) už 3,1 miliardy eur na nákup zbraní a iného vojenského vybavenia pre Kyjev a na vytvorenie výcvikovej misie pre ukrajinské jednotky. V decembri sa krajiny EÚ rozhodli pridať do fondu 2 miliardy EUR na ďalšiu podporu Ukrajiny, ako aj ďalších, najmä neeurópskych krajín.

Francúzsko zmrazilo financovanie prokremeľskej televízie RT France

Francúzsko zablokovalo peniaze na bankových účtoch RT France, francúzskej pobočky ruskej televíznej stanice RT (predtým Russia Today). Úrady zablokovali účty na základe najnovšieho balíka protiruských sankcií, ktoré v decembri prijala Európska únia, a nie z vlastnej iniciatívy, spresnilo podľa agentúry AFP francúzske ministerstvo financií. Podľa agentúry AFP je RT France poslednou pobočkou vysielania podporovaného Moskvou v EÚ.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vložil kameru do umývačky riadu a ukázal, čo sa v nej deje. Radšej už bude umývať ručne

Vysielanie RT zakázala EÚ začiatkom marca, krátko po ruskej invázii na Ukrajinu, kvôli systematickému šíreniu dezinformácií o vojne. RT už dlho čelí kritike za šírenie ruskej štátnej propagandy a protizápadných dezinformácií. RT France sa po zákaze vysielania obrátila na súd, ktorý však v júli potvrdil platnosť rozhodnutia.

Rozhodnutie o tankoch pre Ukrajinu zatiaľ nepadlo, ale Nemecko preverí zásoby

Spojenci podporujúci Ukrajinu sa zatiaľ nedohodli, či poskytnú Ukrajine nemecké tanky Leopard, ale rozhodnutie padne čoskoro. Nový nemecký minister obrany Boris Pistorius to povedal novinárom počas stretnutia na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku. Povedal tiež, že v prípade pozitívneho stanoviska chce byť pripravený. Preto nariadil preskúmať, aké vojenské a priemyselné zásoby rôznych typov Leopardov má Nemecko k dispozícii.

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *