Plynové šporáky na Slovensku znečisťujú vzduch. EÚ by ich mala obmedziť

plyn

Nový výskum od neziskovej organizácie CLASP upútal pozornosť na alarmujúce úrovne znečistenia ovzdušia, ktoré vznikajú pri varení na plynových varných doskách v domácnostiach. Štúdia, ktorá prebehla vo viacerých krajinách vrátane Slovenska, odhalila, že až 44 percent domácností s plynovými varnými doskami prekračuje denné limity znečistenia vnútorného ovzdušia od Svätozdravotníckej organizácie (WHO) týkajúce sa oxidu dusičitého (NO2).

Výskum analyzoval 250 domácností v siedmich krajinách a ukázal, že v každej piatej slovenskej domácnosti, kde sa varí na plyne, sa prekračovali hodinové limity NO2 podľa noriem Európskej únie týkajúcich sa kvality vonkajšieho ovzdušia. Okrem toho štúdia zdôraznila, že maximálne úrovne znečistenia mohli trvať niekoľko hodín a boli intenzívnejšie, čím dlhšie sa varilo.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Urobte tento trik s droždím a vaše sadenice budú silné a zdravé bez škodcov

„Naša štúdia jasne ukazuje vážnosť problému znečistenia ovzdušia plynovými varnými spotrebičmi v domácnostiach po celej Európe. Ľudí je dôležité informovať o zdravotných rizikách spojených s týmito spotrebičmi a poskytnúť im podporu pri prechode na čistejšie a zdravšie alternatívy,“ upozornila riaditeľka CLASP, Nicole Kearney.

Štúdia tiež poukázala na to, že na Slovensku používa plynové varné dosky takmer polovica domácností, pričom 74 percent z nich by bolo ochotných zvážiť odstránenie týchto spotrebičov, ak by boli lepšie informovaní o súvisiacich rizikách. CLASP vyzvala výrobcov spotrebičov a vlády, aby prijali prísne opatrenia na obmedzenie emisií NO2 z plynových varných spotrebičov tým, že posilnia normy.

Organizácia CLASP navrhla rôzne opatrenia na zmiernenie znečistenia ovzdušia plynovými spotrebičmi, vrátane informatívnych označení výrobkov, stimulov, dotácií a predpisov, aby podporila predaj ekologickejších indukčných varných dosiek. Taktiež zdôraznila potrebu účinných odsávačov pár, ktoré by zachytávali znečisťujúce látky.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pijete studenú vodu v horúčavách? Vôbec to nezchladí telo. Toto je dôvod

Záverečným krokom organizácie CLASP bude vyzvať predstaviteľov Európskej únie na konci novembra, aby začali uvádzať informácie o mierach znečisťovania na energetických štítkoch, ktorými sú povinne označované všetky spotrebiče predávané v EÚ.

Štúdia zahŕňala merania v 36 slovenských domácnostiach a stovkách ďalších v iných krajinách a ukázala, že varenie na plyne môže mať vplyv na zvýšený výskyt detskej astmy spojenej s týmto druhom varenia. Rovnaký výskum prebehol aj v Holandsku, Taliansku, Spojenom kráľovstve, Španielsku, Francúzsku a Rumunsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *