Slovensko zaviedlo nový zákon na ochranu ovzdušia, ktorý platí od minulého roka a má ambíciu znížiť znečistenie ovzdušia spôsobené najmä vykurovaním domácností a činnosťou priemyselných podnikov.
Tento zákon stanovuje jasné pravidlá, ktoré definujú, aké typy palív sú povolené na spaľovanie v domácnostiach a ktoré sú zakázané. Informuje o tom portál Refresher.sk
Cieľom tejto legislatívy je vytvoriť lepšie podmienky pre zdravšie životné prostredie a zabezpečiť, aby kvalita ovzdušia nebola zhoršovaná zbytočne nebezpečnými emisiami.
Zákon stanovuje, že zariadenia s tepelným príkonom do 0,3 MW nemôžu využívať rôzne zakázané palivá, medzi ktoré patrí uhoľný kal, prach, energetické hnedé uhlie a iné druhotné palivá. Tieto látky sú známe svojimi škodlivými účinkami na kvalitu ovzdušia a na zdravie obyvateľov.
Dokonca aj druhotné palivá vyrobené z odpadového dreva môžu byť použité len vtedy, ak spĺňajú určité kvalitatívne požiadavky stanovené vyhláškou. Na druhej strane, domácnosti môžu legálne spaľovať biopalivá a obnoviteľné plyny, ktoré sú pre životné prostredie menej škodlivé.
Kontrola dodržiavania zákona patrí do rúk miestnych obcí, ktoré sú oprávnené nahlásiť podozrivé prípady Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Tá, alebo odborné poverené osoby, môže vykonať kontrolu priamo na mieste, a to aj v súkromných obydliach.
Pred vstupom však kontrolné orgány musia preukázať svoje poverenie. Takáto kontrola zahŕňa nielen fyzickú prehliadku zariadenia, ale v prípade potreby aj odber vzoriek, ktoré môžu potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenie zo spaľovania zakázaných látok.
V prípade, že kontrola odhalí porušenie zákona, domácnosti môže hroziť pokuta od 500 až do 5000 eur, čo predstavuje pomerne vysoký postih a môže mnohých odradiť od nelegálneho spaľovania nevhodných palív.
V skratke:
Nový zákon na Slovensku upravuje, aké palivá je možné spaľovať v domácnostiach, s cieľom znížiť znečistenie ovzdušia. Spaľovanie zakázaných látok, ako je uhoľný kal a energetické hnedé uhlie, je prísne zakázané a kontrolu dodržiavania zabezpečujú obce a inšpektori. Pri zistení porušenia zákona hrozí domácnostiam pokuta až do výšky 5000 eur.
Keby radšej bola iniciatíva alebo referendum ako oklieštiť výstavbu čínskych priemyselných firiem, ktoré to na Slovensku budú znečistovať domácim obyvateľom omnoho viac (a budúnámpredávaťlacnéšmejdy)!
Nie aby sme sa mi furt obmedzovali pre druhých a z nás aby robil niekto problém🤬
Ale aj to príde, žiadna vláda nieje večná 🇨🇿🇨🇵🇺🇸🇨🇳🇸🇰 a štáty sa musia s postupným časom rozvíjať inak ich pohltia iné…veľa šťastia všetkým 💪
Toto je tá naša Eú 👎
Odjakziva sa kurilo uhlim a nikomu to nevadilo, to ze vypustaju rakety do vesmiru to nenici ovzdusie, kolko lietadiel lieta nad tym nech sa zamyslia radsej… Nech daju teda ludom peniaze na nove kotly a nebudeme kurit uhlim kazdy nema na novu pec… Neskutocne toto
Súhlasím s vami, že tu lietajú bombardéry ponad naše hlavy, že fabriky nemajú čističky a v noci vypúšťajú neskutočné svinstvá do ovzdušia, že jeden tanker na mori vypustí za jeden deň toľko exhalátov čo všetky autá EU za celý rok, to nevadí, ale riešia tu prdy kráv, domácnosti a záhradkárov, aby nerobili ohne, majú nás za ovce, bláznov, lebo blbci v Eu to nariadia, pritom najväčší znečisťovatelia sú v EU Nemci, Francúzi, ale tým sa treba kdesi pchať do z…u.
V súvislosti s uvedenými pokutami uvádzate nesprávnu výšku pokuty. Je potrebne si naštudovať § 32 a § 55 zakona č. 146/2023 Z. Z. o ochrane ovzdušia!
Prosim, ked uz informujete tak informujte poriadne!!! V clanku pod nazvom „V SKRATKE“ mate napisane: Spaľovanie zakázaných látok, ako je uhoľný kal a hnedé uhlie, je prísne zakázané čím zavadzate a klamete. Vykurovat sa nesmie iba ENERGETICKY hnedym uhlim a to je veliky rozdiel. Dakujem
Fake neverím lebo elektrina vyprodukuje viac škodlivých látok ako drevo ked sa kúri
Mali by radsej zrusit tu skazuvziatu uniu a tym darmozracom v nej dať do ruk lopaty,hrable a nech namiesto kecania a vymyslania blbosti idu makat!!!!!!! Hovada nevzdelane!!!!!!!!
Po dedinách spaľujú okrem surového dreva aj všetok bordel a preglejky.Doprial by som každému takéhoto suseda.Som zvedavý či to bude kdosi kontrolovať. Jozef
Keby len preglejky , aké aj plasty ……Veď sú horľavé tak sa ušetrí drevo!