Bývalý fínsky prezident Sauli Niinistö predložil Európskej komisii rozsiahlu správu o tom, ako by sa Európska únia a jej obyvatelia mali lepšie pripraviť na možné krízové situácie.
Dokument obsahuje okrem iného odporúčanie pre domácnosti: každý občan EÚ by mal mať zásoby, ktoré by mu v prípade krízy umožnili prežiť aspoň 72 hodín bez nutnosti vonkajšej pomoci. Tento návrh vychádza z Niinistöovho presvedčenia, že aj relatívne krátkodobá sebestačnosť obyvateľov môže zmierniť následky nečakaných udalostí.
Niinistö vo svojich odporúčaniach pre Európsku komisiu apeluje na vytvorenie kampaní, ktoré by podporili domácnosti v celej Európe, aby boli pripravené čeliť krízovým scenárom – a to s ohľadom na rozmanitosť podmienok v jednotlivých štátoch EÚ. „Je dôležité, aby obyvatelia získali potrebné informácie a vedeli, ako sa pripraviť na minimálne 72 hodín samostatného fungovania. Zabezpečenie základnej sebestačnosti môže výrazne posilniť odolnosť spoločnosti voči rôznym krízam,“ uviedol Niinistö.
Jedným zo scenárov, ktoré správa spomína, je možnosť konfrontácie medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou (NATO). V dokumente sa uvádza, že by mohlo dôjsť k provokácii zo strany „prezbrojeného a silne nepriateľského Ruska,“ čo by mohlo viesť k vojenskému konfliktu na území niektorého z členov NATO či EÚ. Niinistö však zdôrazňuje, že nie je potrebné hovoriť o „tretej svetovej vojne,“ ale je pripravený pripustiť, že prípadné zhoršenie vzťahov medzi Ruskom a NATO by mohlo viesť k vážnym následkom pre bezpečnosť Európy.
Niinistö navyše kladie dôraz na význam úlohy Európy v rámci NATO. Upozorňuje, že európske krajiny musia zachovať svoj význam a spoluprácu v NATO, pričom si uvedomujú, že svetové dianie môže odviesť pozornosť niektorých členských štátov inam. „Európa musí zostať aktívnym partnerom NATO, hoci nezastupujeme plnú samostatnosť. Našou prioritou by mala byť koordinácia a schopnosť reagovať na neočakávané hrozby,“ uzavrel.
V skratke
Sauli Niinistö, bývalý prezident Fínska, predložil Európskej komisii správu, v ktorej apeluje na potrebu lepšej prípravy obyvateľov EÚ na krízové situácie. Odporúča, aby každá domácnosť mala zásoby na aspoň 72-hodinovú sebestačnosť. Správa tiež spomína riziko napätia medzi NATO a Ruskom a zdôrazňuje, že Európa by mala zohrávať silnú a aktívnu úlohu v rámci NATO, aby bola pripravená na všetky možné scenáre.