- 19 augusta, 2023
- Zatiaľ bez komentára
- 4minúty čítania
Počas leta sa niekedy objavuje husia koža. Je to signál organizmu, ktorý by sa nemal podceňovať
Husiu kožu najčastejšie vyvolávajú silné emócie, napríklad strach alebo vzrušenie. Na jej výskyt má vplyv aj teplota. Hoci husiu kožu máme častejšie v zime, v lete je dôležitým signálom, ktorý by sme nemali podceňovať. Tu sa dozviete, čo znamená husia koža počas letného obdobia.
Husia koža alebo zimomriavky na tele sú prirodzenou reakciou a každý z nás ich mal viackrát v živote. Odtiaľ pochádza aj toto príslovie – z toho vám vstávajú vlasy dupkom! Vysvetlíme vám, odkiaľ tento mechanizmus pochádza a na čo si dať pozor, keď sa v lete náhle objaví. Je to dôležitý signál, ktorý by sme nemali podceňovať.
Čo je to husia koža?
Husia koža je telesná reakcia, ktorá vzniká v dôsledku kontrakcie priťahovacích svalov, ktoré sa nachádzajú na báze vlasových folikulov. To je dôvod, prečo sa nám pri chlade alebo silných emóciách narovnávajú chĺpky na tele, čo je viditeľné najmä na rukách a stehnách. Príznakom sprevádzajúcim túto reakciu sú charakteristické vypuklé bodky.
Odkiaľ pochádza názov husia koža? Práve od husi, ktorá má po vytrhaní peria práve takýto vzhľad. Zaujímavé je, že v rôznych častiach sveta sa označuje ako kačacia alebo kuracia koža, hoci u nás sa používa aj tento názov. Hoci ide o prirodzený mechanizmus, znepokojujúce je, keď sa objaví počas horúceho počasia.
Aké sú príznaky triašky v lete?
Vysoké teploty v letnom období dostanú každého. V tomto ročnom období si musíte dávať obzvlášť pozor, aby ste nedostali úpal. Preto sa odporúča dobre hydratovať, vyhýbať sa nadmernému slnečnému žiareniu a dbať na to, aby ste sa pri pobyte vonku zakrývali. Husia koža počas horúčav nie je dobrá! Je to jasný signál, že sa s naším organizmom začína niečo diať. Je to prvý príznak takzvaného vyčerpania z tepla, ktorého dôsledkom je mŕtvica! Je to dôsledok prehriatia organizmu.
Ďalšími príznakmi okrem chvenia sú zrýchlený pulz, intenzívne potenie, únava, závraty alebo pocit takzvaných „studených vĺn“! Naopak, v prípade mŕtvice sa prestaneme potiť. Ak takéto príznaky spozorujete u seba alebo u niekoho blízkeho, pokúste sa telo trochu schladiť a zavolajte lekára. Venujte pozornosť aj svojim domácim miláčikom, apatia, ťažké dýchanie, ťažkosti s pohybom alebo strata vedomia sú tiež príznaky úpalu – ak ich spozorujete, okamžite vezmite svojho domáceho miláčika k veterinárovi!