Poliaci chcú premenovať ruské mesto. Moskva zúri „Ste šialenci!“

architecture g5161bf6f2 1920

Rozhodnutie Poľska nazvať ruské mesto Kaliningrad „Krolewiec“, ako bolo známe v 15. storočí, „hraničí so šialenstvom“, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Varšava má námietky voči súčasnému názvu mesta kvôli jeho spojeniu so sovietskym štátnikom, ktorého Varšava viní z masakry zajatých poľských dôstojníkov za vlády Josifa Stalina.

„Poľsko z času na čas skĺzne do tohto šialenstva vo svojej nenávisti voči Rusom,“ uviedol Peskov v stredu na otázku o premenovaní. „Opakuje sa to už mnoho storočí, od 16. alebo 17. storočia, alebo aj predtým. Pre Poľsko a Poliakov to neveští nič dobré.“

Od utorka musia poľskí predstavitelia nazývať Kaliningrad jedným z viacerých historických názvov, Krolewiec. Zmena sa týka aj Kaliningradskej oblasti, ruskej exklávy, ktorá sa teraz v Poľsku označuje ako „obwod krolewiecki“ alebo Krolewiecka oblasť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Odporúčanie vydal minulý mesiac poľský národný orgán zodpovedný za zahraničné názvy, informovali tento týždeň miestne médiá. Výbor krajiny pre geografickú štandardizáciu vyhlásil, že súčasný názov mesta je „umelý“, a ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol konflikt na Ukrajine.

História Kaliningradu siaha do polovice 13. storočia, keď na tomto mieste sídlila pruská osada s názvom Twangste. Teutónsky rád sa zmocnil územia a vybudoval novú pevnosť s názvom Konigsberg.

V polovici 15. storočia mesto prešlo na stranu Poľského kráľovstva a bolo premenované na Krolewiec, ale o necelé desaťročie neskôr ho teutónsky štát získal späť. Neskôr sa vrátilo pod zvrchovanosť Varšavy ako hlavné mesto pruského vojvodstva, ktoré zostalo poľským lénom až do polovice 17. storočia. Mesto si však počas tohto obdobia zachovalo svoj nemecký názov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Moskva prevzala kontrolu nad regiónom po druhej svetovej vojne, keď boli bývalé nemecké územia v rámci reparácií pripojené k sovietskemu Rusku. V roku 1945 bolo premenované na meno Michaila Kalinina, čo mnohí obyvatelia súčasného Poľska považujú za urážku.

Kalinin zastával viaceré vysoké funkcie v boľševickej a sovietskej vláde a bol členom politbyra komunistickej strany. Výkonný orgán vydal v marci 1940 príkaz na zabitie približne 20 000 poľských väzňov. Masovú popravu, známu ako katyňský masaker, ZSSR ututlal, ale Rusko ju uznalo za historický zločin.

Minulý rok konzervatívny poľský politik Romuald Szeremietiew vyzval Moskvu, aby premenovala a demilitarizovala Kaliningrad a vyriešila tak sťažnosti Varšavy. Guvernér regiónu tento návrh odmietol s odôvodnením, že región potrebuje ochranu vzhľadom na vojenské posilňovanie NATO v Európe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *