Môže úradnícka vláda poslať vojenskú techniku a zbrane na Ukrajinu? Vieme odpoveď

heger ludovit odor uradnicka vlada

Od 15. mája bude na Slovensku vládnuť úradnícka vláda prezidentky Zuzany Čaputovej. Táto udalosť predstavuje historický okamih pre Slovensko, keďže ide o prvú úradnícku vládu v histórii samostatného Slovenska. Informuje o tom portál aktuality.sk

Úradnícka vláda je dočasná vláda, ktorú prezidentka menovala na základe toho, že predchádzajúca vláda Eduarda Hegera sa nedokázala dohodnúť na novom zložení kabinetu. Úradnícka vláda bude mať rovnaké právomoci ako normálna vláda a bude môcť rozhodovať aj o zásadných otázkach, pokiaľ sa jej podarí získať dôveru parlamentu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Tieto potraviny do chladničky nedávajte! Stratia chuť a živiny

Vláda má do 30 dní od menovania predstúpiť pred parlament, predložiť mu programové vyhlásenie a požiadať ho o vyslovenie dôvery. Avšak vzhľadom na to, že prezidentkou vybraní členovia vlády nemajú oporu v parlamente, je pravdepodobné, že nezískajú ani nevyhnutné minimum 76 hlasov. V takom prípade ju prezidentka odvolá a poverí vykonávaním právomocí v obmedzenom rozsahu.

Poverená vláda nebude môcť rozhodovať o zásadných otázkach hospodárskej a sociálnej politiky alebo o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky. Na druhej strane však bude mať právomoc rozhodovať o bežnej vojenskej a humanitárnej pomoci, ako aj o posielaní munície a paliva. Úradnícka vláda tak nebude mať problém poslať na Ukrajinu rôzne zbrane či zbraňové systémy zo Slovenska.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Táto chyba pri varení robí párky škodlivými. Slováci to stále robia

Prezidentka Zuzana Čaputová plánuje menovať kabinet 15. mája a vláda bude mať 30 dní na to, aby si získala dôveru parlamentu. V prípade, že sa to nepodarí, Slovensko bude mať poverenú vládu, ktorá bude mať obmedzené právomoci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *