Poľsko súhlasilo s preletom lietadla premiéra Roberta Fica do Moskvy, no jeho účasť na oslavách v Rusku ostro kritizuje
S odvolaním sa na poľskú ambasádu o tom informuje denník Pravda: Slovenský premiér Robert Fico môže preletieť cez poľský vzdušný priestor, ak sa rozhodne zúčastniť na oslavách konca druhej svetovej vojny v Moskve, ktoré sa konajú 9. mája. Poľsko však zároveň vyslovilo jasnú výhradu voči samotnej prítomnosti premiéra na vojenskej prehliadke v ruskej metropole.
Podľa stanoviska poľského veľvyslanectva Slovensko splnilo všetky formálne požiadavky spojené s letom vládneho špeciálu, a preto Poľsko povolenie udelilo. Zároveň však uviedlo, že sa „kriticky pozerá na účasť pána premiéra Fica“ v Moskve.
Sikorski: Podporovať Putinov naratív je nešťastné rozhodnutie
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski len pár hodín predtým vyhlásil, že otázkou Ficovho preletu sa nezaoberali:
„Nezamýšľali sme sa nad tým, pretože sme držali palce pánovi premiérovi, aby sa uzdravil,“ povedal počas tlačovej konferencie a pripomenul, že Robert Fico bol pred rokom terčom atentátu.
V súvislosti s jeho prípadnou cestou do Ruska však Sikorski jasne vyjadril nesúhlas:
„Myslíme si, že podporovať Putinov naratív v Moskve nie je dobrý nápad,“ dodal.
Kritika Maďarska za blokovanie pomoci Ukrajine
Minister zahraničných vecí sa ostro vyjadril aj na adresu Maďarska, ktoré podľa neho blokuje vyplatenie siedmich miliárd eur členským štátom za vojenské dodávky pre Ukrajinu a brzdí ďalší pokrok v prístupových rokovaniach Ukrajiny do EÚ.
„Ide o nepriateľský krok voči Ukrajine, nepriateľský krok voči Poľsku a nekorešpondujúci s európskymi hodnotami,“ skonštatoval Sikorski.
Dohoda s Francúzskom bez jadrového krytia
Sikorski tiež oznámil pripravovanú dohodu o spolupráci v oblasti bezpečnosti medzi Poľskom a Francúzskom. Dokument má obsahovať konkrétne záväzky, ktoré budú formulované detailnejšie než v rámci Severoatlantickej zmluvy.
Zároveň však vyhlásil, že dohoda nebude zahŕňať ochranu Poľska prostredníctvom francúzskeho jadrového dáždnika. „Myslím si, že toto je skôr otázka pre majiteľa tejto zbrane,“ uviedol minister.
Európsky zbrojársky priemysel musí zosilnieť
Podľa Sikorského by Európska únia mala smerovať k väčšej nezávislosti v obrannom priemysle. Ako príklad uviedol Ukrajinu, ktorá v čase vojny dokázala vybudovať nové zbrojárske kapacity a začala vyrábať vlastné drony.
Na záver zdôraznil potrebu pokračovať v posilňovaní obrany:
„Budeme sa pripravovať tak, aby si to Putin desaťkrát rozmyslel, než nám pohrozí,“ uzavrel Sikorski.