Postarajte sa o svoj trávnik už vo februári. Vďaka jednoduchému ošetreniu bude na jar vyzerať úžasne

zima zahrada
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Aj keď sa môže zdať, že trávnik v zime nevyžaduje žiadnu starostlivosť, opak je pravdou. Správna zimná údržba dokáže zabrániť poškodeniu trávy a zabezpečiť jej svieži vzhľad na jar.

Ak sa zanedbá, na jar môžeme namiesto krásneho zeleného koberca nájsť vyschnuté alebo plesnivé miesta. Najdôležitejším krokom v zimnej starostlivosti je jednoduchý, no účinný úkon, ktorý by mal každý záhradkár vykonávať už vo februári.

Prečo je zimná starostlivosť o trávnik dôležitá?

Počas zimy sa tráva dostáva do vegetačného pokoja, no to neznamená, že je úplne bezbranná voči nepriaznivým vplyvom. Najväčším problémom je tvorba ľadovej kôry na povrchu trávnika, ktorá vzniká, keď sa cez deň roztopený sneh v noci opäť zmení na ľad. Tento jav môže viesť k rozvoju plesne snežnej – nebezpečnej hubovej choroby, ktorá poškodzuje trávnaté plochy.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Môj sused záhradkár sa s tým nemazná: takto sa bleskovo zbavuje púpav

Pleseň snežná sa objavuje najmä na miestach, kde sneh zostáva dlhodobo a vytvára vlhké prostredie ideálne na množenie patogénov. Preto je dôležité zabrániť vzniku snehovej kôry pravidelným rozbíjaním zmrznutej vrstvy a rozhrňovaním snehu. Okrem toho je vhodné vyhnúť sa častému chôdzi po mokrom snehu na trávniku, pretože spôsobuje jeho nadmerné udupávanie a vznik holých miest.

Aké kroky podniknúť na jar?

Keď sa zima skončí a teploty začnú stúpať, prichádza čas na intenzívnejšiu starostlivosť o trávnik. V marci je vhodné začať s prvými úpravami, pričom najdôležitejším krokom je vertikutácia – odstránenie odumretých častí trávy a machu, čím sa podporí zdravý rast nových výhonkov.

V apríli začína tráva rásť rýchlejšie, preto je dôležité pravidelne ju kosiť a zavlažovať. Pravidelnosť je kľúčom k tomu, aby si trávnik udržal svoju hustotu a vitalitu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vyskúšajte trik s plastovými vidličkami v záhrade. Skúsení záhradkári vedia prečo

S príchodom leta sa starostlivosť mení – počas horúčav a sucha je nevyhnutné zabezpečiť dostatočnú zálievku, ideálne každý druhý deň, najmä v extrémnych podmienkach.

Ako pripraviť trávnik na jeseň?

Ani jeseň nie je obdobím, keď môžeme na trávnik úplne zabudnúť. Ak je september teplý, je ideálny čas na dosievanie trávy, aby sa obnovili riedke miesta. Zároveň je vhodné vykonať prevzdušnenie pôdy, tzv. aerifikáciu, ktorá zlepší prístup vzduchu a živín ku koreňom.

Na jeseň je dôležité aplikovať hnojivo s vysokým obsahom draslíka a fosforu, ktoré posilní trávnik pred zimou. Naopak, v tomto období by sa malo vyhýbať hnojivám obsahujúcim dusík, ktoré by podporili nežiaduce rastové výhonky.

Čo robiť so zanedbaným trávnikom?

Ak bol trávnik dlhodobo zanedbávaný, nie je všetko stratené. Prvým krokom pri jeho regenerácii je dôkladné vyčistenie od lístia, konárov a iných nečistôt. Potom nasleduje skrátenie trávnika na optimálnu výšku a odstránenie buriny.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vyskúšajte hnojivo z ovsených vločiek. Podporí rast paradajok, paprík aj uhoriek

Vertikutácia pomôže odstrániť staré vrstvy trávy a zároveň napomôže lepšiemu prieniku vzduchu do pôdy. Ak je potrebné ešte intenzívnejšie prevzdušnenie, odporúča sa aerifikácia pomocou špeciálnych nástrojov (aerátorov). Po týchto úpravách je vhodné trávnik dôkladne zavlažiť a prihnojiť vhodnými hnojivami.

V skratke

V zime je dôležité rozbíjať snehovú kôru, aby sa predišlo plesni snežnej.
Na jar začíname s vertikutáciou a pravidelným kosením.
V lete sa zameriavame na dostatočnú zálievku a odstraňovanie buriny.
Na jeseň je vhodné trávnik prevzdušniť, dosiať riedke miesta a aplikovať draselno-fosforečné hnojivá.
Ak je trávnik zanedbaný, pomôže dôkladné vyčistenie, vertikutácia a aerifikácia.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *