Povedal viac, ako mohol? Pellegriniho poslanec končí na dôležitom poste v strane Hlas

kmec

Poslanec Peter Kmec (HLAS-SD) požiadal v pondelok o uvoľnenie z funkcie zahraničného tajomníka Hlasu-SD po tom, čo v diskusii s predstaviteľmi mimovládnych organizácií vyjadril názor, ktorý nebol v súlade s oficiálnou líniou strany. V diskusii s predstaviteľmi SaS a Progresívne Slovensko sa zaujímal o témy, ktoré by mohli naznačovať možné spojenectvo po voľbách. To vzbudilo podozrenie, že by Hlas-SD mohol vytvoriť vládnu koalíciu s týmito subjektami.

Peter Pellegrini, predseda strany, zareagoval na toto vyjadrenie a zdôraznil, že v súčasnosti nechce, aby bol Hlas-SD spájaný s účasťou v budúcej vláde s konkrétnymi subjektami. Podľa neho je potrebné nechať tieto diskusie až na povolebné obdobie. Peter Pellegrini tiež zdôraznil, že zahraničná politika strany musí byť založená na ochrane slovenských národných záujmov a suverénnej proslovenskej politike. Zdá sa, že Hlas-SD vyhodnotil vyjadrenia Petra Kmeca tak, že by im mohli skôr politicky uškodiť ako pomôcť.

Peter Kmec patrí k najdôležitejším spolupracovníkom Petra Pellegriniho a napríklad ho sprevádzal na oficiálnej návšteve vo Washingtone u vtedajšieho prezidenta Trumpa. Jeho požiadavka o uvoľnenie z funkcie zahraničného tajomníka Hlasu-SD sa týka iba tejto pozície, pretože zostáva poslancom strany a bude sa venovať svojej poslaneckej agende.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci tento druh kávy milujú. Vedia ale, čo vôbec nezdravé obsahuje?

Hoci sa zdá, že téma spojenectva po voľbách bola v Hlase-SD príliš skoro na stole, rozhodnutie Petra Kmeca ukazuje, že vo vnútri strany prebiehajú diskusie a existujú rozdielne názory. Je pravdepodobné, že Hlas-SD bude po voľbách musieť hľadať partnerov pre vytvorenie koalície, keďže získanie absolútnej väčšiny hlasov sa javí ako nereálne. Ak sa však tieto diskusie prejavia verejne predčasne, môžu škodiť politickej kariére niektorých členov strany.

K celej udalosti sa vyjadril aj komentátor Eduard Chmelár

“Peter Kmec dnes odstúpil z funkcie zahraničného tajomníka strany Hlas-SD po tom, čo zástupkyňa Mladých sociálnych demokratov Zuzana Plevíková zverejnila video z diskusie v Trnave, v ktorom upozornila na pozoruhodnú zhodu diskutujúcich. Poslanec Hlasu sa počas nej vyznal, že jeho názory sú na 95 percent zhodné s názormi Tomáša Valáška z Progresívneho Slovenska a Juraja Krúpu z SaS. Peter Kmec je skúsený diplomat, ale neskúsený politik. Vážim si na ňom jeho úprimnosť, on nikdy neskrýval, že sú to jeho priatelia a že si s nimi rozumie. Preto odmietol hrať hry Hlasu a otvorene priznal farbu. Jeho postoj mi je sympatickejší ako stanovisko Petra Pellegriniho, ktorý sa síce dušoval, že názory Petra Kmeca nie sú v súlade so zahraničnopolitickou líniou Hlasu, ale on dobre vie, že to nie je pravda. Bol to predsa sám Peter Pellegrini, ktorý sa vyslovil za posielanie zbraní na Ukrajinu a mierovú politiku označil za extrémistickú. Pellegrini hodil Kmeca cez palubu, aby mohol naďalej zahmlievať skutočnú zahraničnú politiku strany. Takýto postoj je nielen zbabelý, ale miera očakávaní zo strany mainstreamu prináša so sebou aj vskutku kuriózne situácie. Jeden z novinárov sa na dnešnej tlačovej konferencii Hlasu požadujúcej zákaz ukrajinského obilia celkom vážne opýtal, či to znamená zmenu zahraničnej orientácie strany a zmenu postoja k vojne na Ukrajine… A potom si vážte prácu novinárov, keď sa správajú ako klinickí idioti.”

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto sa stane za 24 hodín s vašim telom, keď zjete pečený cesnak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *