Pranie špinavých peňazí v Európskom parlamente: Polícia zadržala europoslancov

frederic koberl x 0hW KaCgI unsplash

Belgickí prokurátori vyšetrujú obvinenia z korupcie a obchodovania s vplyvom v Európskom parlamente zo strany štátu Perzského zálivu.

V piatok sa v Bruseli uskutočnilo 16 prehliadok a boli zatknuté štyri osoby, uviedla prokuratúra. Vyšetrovanie sa týka údajnej zločineckej organizácie a obvinení z prania špinavých peňazí.

Obžaloba nešpecifikovala, o ktorý štát Perzského zálivu ide. Podľa prieskumu novín Le Soir a časopisu Knack je to Katar. Le Soir tiež informoval, že boli zatknutí štyria Taliani vrátane bývalého poslanca Európskeho parlamentu Antonia Panzeriho, člena ľavicovej strany Articolo 1, a Lucu Visentiniho, generálneho tajomníka Medzinárodnej konfederácie odborových zväzov (ITUC).

Ďalšími dvoma zatknutými Talianmi boli riaditeľ mimovládnej organizácie a parlamentný poradca, uviedol denník.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Večer belgický denník Le Soir informoval, že druhou zadržanou je podpredsedníčka EP Eva Kailiová.

Kailiová, grécka členka skupiny socialistov v Európskom parlamente, je podpredsedníčkou od januára tohto roku. Grécke noviny Kathimerini informovali, že Kailiovú už z jej radov vylúčila jej domovská strana PASOK v súvislosti s vyšetrovaním korupcie.

Panzeri a Visentini sú v bruselských kruhoch dobre známe osobnosti. Panzeri, člen predstavenstva Aliancie socialistov a demokratov, najstaršej európskej politickej skupiny, bol v rokoch 2004 až 2019 tri volebné obdobia poslancom Európskeho parlamentu a predsedal podvýboru pre ľudské práva.

Visentini bol dlhé roky vedúcou osobnosťou európskych odborov. Svoju kariéru začal v Talianskej odborovej federácii (UIL) vo Friuli a v marci 2011 bol zvolený za federálneho tajomníka Európskej odborovej konfederácie (ETUC).

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

V roku 2015 bol povýšený do funkcie generálneho tajomníka a v roku 2019 bol v tejto funkcii potvrdený. Koncom minulého mesiaca bol na kongrese v Melbourne vymenovaný za predsedu ITUC, najväčšej odborovej organizácie na svete.

Podľa prokuratúry mala belgická polícia už niekoľko mesiacov podozrenie, že štát z Perzského zálivu sa snaží ovplyvniť politické a hospodárske rozhodnutia parlamentu EÚ.

Je pravdepodobné, že boli rozdelené významné sumy peňazí alebo vecné dary. Podľa prokuratúry bolo pri prehliadkach zaistených 600 000 EUR v hotovosti a mobilné telefóny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *