Predpovedal turecké zemetrasenie, teraz varuje pred ešte niečím silnejším

Untitled 7 1

Podľa holandského seizmológa Franka Hoogerbeetsa môže svet v najbližších dňoch zasiahnuť ďalšie silné zemetrasenie.

Prvý marcový týždeň bude podľa Franka Hoogerbeetsa „mimoriadne kritický“. Hoogerbeets, ktorý svoje predpovede robí na základe pohybov nebeských telies, v pondelok na YouTube zverejnil video, v ktorom varuje, že „prvý marcový týždeň bude mimoriadne kritický“.

„Konvergencia kritickej geometrie planét okolo 2. a 5. marca by mohla vyústiť do veľkej až veľmi veľkej seizmickej aktivity, možno aj do mega zemetrasení okolo 3. – 4. marca a/alebo 6. – 7. marca,“ uvádza sa v popise klipu.

V samotnom videu seizmológ tvrdí, že magnitúda údajného nadchádzajúceho zemetrasenia „by mohla presiahnuť 8 stupňov Richterovej stupnice“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Podľa Hoogerbeetsa by sa postihnutá oblasť mohla rozprestierať v dĺžke tisícov kilometrov, od polostrova Kamčatka a Kurilských ostrovov na ruskom Ďalekom východe až po Filipíny a Indonéziu.

„Nepreháňam. Nesnažím sa vyvolať strach. Je to varovanie,“ trvá na svojom vedec, ktorý pracuje na sonde Solar System Geometric Explorer (SSGEOS).

Vedúci kamčatskej pobočky Geofyzikálneho výskumného ústavu Ruskej akadémie vied Danila Čebrov Hoogerbeetsove predpovede spochybnil a nazval ho „amatérom“.

Korelácia medzi pohybom planét v slnečnej sústave a seizmickou aktivitou na Zemi „je dosť slabá a je problematické používať ju ako hlavný prognostický nástroj,“ vysvetlil Čebrov.

Dňa 3. februára Hoogerbeets zverejnil tweet, ktorý znel: „Skôr či neskôr dôjde v tomto regióne (južné a stredné Turecko, Jordánsko, Sýria, Libanon) k zemetraseniu s magnitúdou 7,5.“ O tri dni neskôr zasiahlo Turecko a Sýriu zemetrasenie s magnitúdou 7,8. Pri tejto katastrofe zahynulo viac ako 50 000 ľudí a silné následné otrasy pretrvávajú v regióne dodnes.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

V priebehu rokov seizmológ Dutsch Hoogerbeets vyslovil predpovede, ktoré sa nenaplnili.

Susan Huffová z amerického geologického úradu USGS v komentári k jeho práci začiatkom tohto mesiaca zdôraznila, že žiadny vedec „nikdy nepredpovedal silné zemetrasenie“.

Huffová pre NPR povedala, že priama predpoveď zemetrasení v Turecku a Sýrii bola len náhoda.

„Sú to zastavené hodiny, ktoré majú v podstate dvakrát denne pravdu,“ povedala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *