Pri tejto teplote zbytočne periete oblečenie. Ničíte ho a míňate veľa elektriny

pranie

V 21. storočí si sotva niekto vie predstaviť, že by sa oblečenie pralo inak ako v automatickej práčke. Dokonca aj deti ju môžu obsluhovať a pohodlie pri jej používaní je neopísateľné.

Bohužiaľ, len málo ľudí vie, ako prať oblečenie úsporne a bezpečne. Napríklad používaním niektorého z programov, ktoré sú k dispozícii takmer v každej práčke, plytváme peniazmi a poškodzujeme svoje oblečenie. Ako je to možné?

Ako prať oblečenie úsporne?

Toľko sa hovorí o praní oblečenia pri nízkych teplotách s cieľom šetriť energiu, a napriek tomu mnoho ľudí stále opakuje množstvo pracích chýb.

Moderné pracie prostriedky aktívne odstraňujú nečistoty už pri teplotách 30 alebo dokonca 20 stupňov Celzia. Rozhodne nie je potrebné opakovane používať program s vyššou teplotou. Prečo je to také dôležité?

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Kľúčová vec, čo robiť, aby ste mali krásne hustý zelený trávnik, o ktorej vie málokto

V závislosti od použitého programu a pracieho prostriedku sa náklady na jedno pranie môžu pohybovať od 80 centov do 4 libier. Priznávame, že cenové rozpätie je naozaj dosť veľké. Nejde však len o úsporu peňazí.

Vedci skúmali tému prania

Predstavte si, že téma, ako prať oblečenie, zaujala aj vedcov. Výskumníci z britskej Newcastle University skúmali vplyv jednotlivých programov na množstvo mikrovlákien uvoľnených z polyesterových tkanín.

Zistili, že pri výbere „jemného“ pracieho programu sa uvoľnilo až 1,4 milióna mikrovlákien, zatiaľ čo pri štandardnom programe sa ich uvoľnilo len 800 000. Tento rozdiel nie je spôsobený rýchlosťou odstreďovania alebo dĺžkou prestávok, ale aj množstvom použitej vody.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Rozdrvte, zalejte vodou a vysypte v blízkosti mraveniska. Mravce rýchlo odoženiete

Ako správne prať oblečenie?

Odborníci varujú, aby ste oblečenie nebrali na pranie pri 40 stupňoch Celzia. Zníženie teploty vody o 10 stupňov zaručuje dlhšiu životnosť nášho oblečenia, menšie množstvo uvoľnených mikrovlákien a určite nižšie účty.

Ako prať oblečenie úsporne? Odborníci odporúčajú zapínať iba plnú práčku. Upozorňujú, že jej preťaženie alebo pranie len niekoľkých košieľ sú mimoriadne nehospodárne riešenia.

Upozorňujú, že je tiež dobré nepoužívať aviváž, pretože tá sa používa v záverečnej fáze pracieho procesu a nie je z tkanín úplne vypláchnutá, čo znamená, že môže znečistiť práčku, ale aj negatívne ovplyvniť životnosť nášho oblečenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *