Priama účasť NATO v ukrajinskej vojne zvyšuje riziko jadrovej vojny, vyhlásil Lavrov

nato vojna rusko

Priame zapojenie členských štátov NATO do ukrajinskej vojny zvyšuje riziko jadrového konfliktu, uviedol v stredu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

„De iure sú krajiny NATO priamo zapojené do konfliktu na strane Kyjeva. Takáto nezodpovedná línia výrazne zvyšuje hrozbu priameho vojenského stretu medzi jadrovými mocnosťami,“ povedal Lavrov na medzinárodnom stretnutí vysokých predstaviteľov zodpovedných za bezpečnostné otázky, ktoré sa koná v Moskovskej oblasti.

Najvyšší ruský diplomat dodal, že Moskva vyzvala USA a EÚ, aby upustili od jednostranných silových rozhodnutí s cieľom znížiť napätie vo svete.

„V záujme zníženia medzinárodného napätia vyzývame Washington a Brusel, aby sa vzdali jednostranných silových rozhodnutí, aby sa vzdali pokusov marginalizovať OSN a vytvárať mimo nej štruktúry obmedzeného zloženia, ktoré nemajú legitimitu, ale nárokujú si vládnuť nad všetkými ostatnými,“ zdôraznil Lavrov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Dodal, že Pentagon začal budovať mikrobiologické laboratóriá na vytváranie komponentov biologických zbraní, a to aj po obvode ruských hraníc. Tieto tvrdenia však Západ popiera a označuje za dezinformácie či propagandu Moskvy.

„Pod zámienkou poskytovania sanitárnej a epidemiologickej pomoci začal Pentagon budovať a modernizovať mikrobiologické laboratóriá na vývoj komponentov biologických zbraní, a to aj po obvode hraníc Ruska a Číny,“ vyhlásil Lavrov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Ruský najvyšší diplomat tiež varoval pred militarizáciou vesmíru. „Rovnako ako drvivá väčšina krajín vyzývame na využívanie civilnej vesmírnej infraštruktúry len na deklarované účely v súlade s ustanoveniami Zmluvy o kozmickom priestore z roku 1967,“ dodal Lavrov.

Preto sa Rusko domnieva, že využívanie komerčných satelitov Spojenými štátmi a inými krajinami na vojenské účely je veľmi nebezpečné.

„Používanie komerčných satelitov Spojenými štátmi a ich spojencami na vojenské účely, na zasahovanie do vnútorných záležitostí štátov a na iné podvratné činnosti považujeme za mimoriadne nebezpečný trend,“ zdôraznil Lavrov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *