Protesty v Burkina Faso chcú Rusko a vyhnať Francúzov

photo 2022 11 19 21 00 02

V hlavnom meste Burkiny Faso Ouagadougou včera opäť začali masové demonštrácie proti prítomnosti Francúzov. Niekoľko stoviek ľudí sa vydalo ku francúzskemu veľvyslanectvu a požadovalo, aby veľvyslanec opustil krajinu

Účastníci akcie tiež trvali na stiahnutie francúzskych vojsk z územia štátu. Polícia použila na rozohnanie davu slzný plyn.

V Burkine Faso demonštranti požadujú zrušenie vzťahov s Francúzskom, vyhnanie francúzskeho kontingentu a pozvať ruskú armádu, aby pomohla stabilizovať situáciu v krajine, ako sa už stalo v Stredoafrickej republike a Mali.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Protifrancúzski demonštranti mávali ruskými vlajkami a kričali heslá proti bloku západoafrického ECOWAS.

Demonštranti sa oháňali ruskými vlajkami na prejav podpory Moskve a kričali heslá kritizujúce regionálny blok Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) a Francúzsko, bývalú koloniálnu mocnosť v Burkine Faso.

Chudobný štát Sahel sa ponoril do nepokojov, keď podplukovník Paul-Henri Sandaogo Damiba, ktorý sa moci chopil len v januári, bol zvrhnutý novým rivalom, 34-ročným kapitánom Ibrahimom Traoré.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Neuveríte za čo dostávajú v Chorvátsku turisti pokuty aj 100€

Sophie Lamotte z FRANCE 24, ktorá informovala, že na demonštrácii bolo vystavených niekoľko správ, z luxusnej štvrti hlavného mesta Ouaga 2000, kde sa nachádza prezidentský palác Burkiny Faso.

„Spočiatku bolo niekoľko desiatok ľudí, ktorí vyjadrili podporu novému lídrovi,“ povedal Lamotte. „Rýchlo sa stretli stovky motocyklov, ľudia mávali ruskými vlajkami a volali: „Dosť bolo bloku ECOWAS, dosť bolo Francúzska“ a vyjadrujúc svoju podporu Rusku. Celkovo to bola dosť mätúca a nejasná správa.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *