Putin je pripravený jednať so Západom. Toto sú však jeho podmienky

putin

Rusko je pripravené začať diskusiu so Západom o znížení napätia na Ukrajine, citovala agentúra RIA Novosti ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Prezident Vladimír Putin podľa neho nikdy neodmietol a ani neodmietne vyjednávanie, je ale potrebné, aby Rusko dostalo realistické návrhy.

„Počas posledných šiestich mesiacov sme dostali niekoľko žiadostí, keď naši západní kolegovia chceli telefonicky hovoriť s ruským lídrom. Vždy sme súhlasili. Dúfam, že nám ponúknu seriózny prístup, ktorý pomôže znížiť napätie a plne zohľadní záujmy Ruskej federácie a jej bezpečnosti,“ povedal Lavrov.

Šéf ruskej diplomacie dodal, že je potrebné, aby bola diskusia založená na realistických ponukách založených na rovnocennom prístupe, vzájomnom rešpektovaní záujmov a aby všetky zúčastnené strany došli ku kompromisu a rovnováhe záujmov všetkých krajín v regióne.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Rusko opakovane hovorí, že je ochotné konať, avšak za svojich podmienok a pri naplnení svojich požiadaviek na Ukrajine.

Sám Putin podľa Lavrova nikdy neodmietol a ani neodmietne vyjednávanie. Šéf ruskej diplomacie tiež dodal, že akékoľvek odklady povedú k tomu, že bude v budúcnosti ťažšie začať nejaký dialóg.

Informácie o tom, že Rusko je pripravené rokovať, sa v poslednom čase v médiách objavujú pomerne často. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale už na konci septembra jasne odkázal, že už s Putinom rokovať nebude. „Je zrejmé, že s týmto ruským prezidentom je to nemožné. Nevie, čo je dôstojnosť a poctivosť. Preto sme pripravení na dialóg s Ruskom, ale s iným ruským prezidentom,“ povedal.

ISW: Putin sa v roku 2023 nezastaví, dúfa, že zima zlomí vôľu pomáhať Kyjevu

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Ruský prezident Vladimír Putin vojnu proti Ukrajine v roku 2023 nezastaví. Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej analýze počíta s tým, že Putin bude v zime sledovať vplyv vojny na situáciu v Európe, a na základe toho rozhodne, či na Ukrajinu na jar vyšle odvedených vojakov, alebo sa rozhodne inak.

OSN sa s Tureckom a Ukrajinou dohodla na presune 14 plavidiel s obilím

Organizácia Spojených národov, Turecko a Ukrajina sa dnes dohodli na pláne presunu 14 plavidiel, ktoré sú súčasťou čiernomorskej obilnej iniciatívy a nachádzajú sa v tureckých vodách.

Presun sa uskutoční v pondelok. Dohoda prichádza deň po tom, čo Rusko pozastavilo svoju účasť v iniciatíve umožňujúcej vývoz potravín z ukrajinských prístavov cez Čierne more. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie OSN.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *