Moskva ostro odmietla návrh na dočasné zastavenie bojov, ktorý spoločne predstavili Kyjev a Paríž. Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo tento návrh, ktorý sa týkal mesačného prerušenia útokov zo vzduchu a mora, za „absolútne neprijateľný“.
Ruské odmietnutie prímeria
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová zdôraznila, že akékoľvek dohody musia byť „pevné a definitívne“. Ukrajinský návrh označila za snahu „odsúdeného režimu (…) zabrániť za každú cenu zhrouceniu fronty“. Tvrdila tiež, že Kyjev by prípadné prímerie využil na posilnenie svojich vojenských kapacít. O vyjadreniach Zacharovovej informoval nemecký denník Bild.
Macronove varovania a reakcia Moskvy
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v stredu vyjadril k možnosti rozšírenia tzv. „jadrového dáždnika“ na európskych spojencov. Na jeho slová zareagoval ruský prezident Vladimir Putin pripomienkou na vojenské ťaženie Napoleona Bonaparteho do Ruska v roku 1812. „Niektorí zabúdajú, ako dopadol Napoleon pri svojom ťažení do Ruska,“ vyhlásil Putin.
Kyjev a Paríž tlačia na prímerie, Moskva sa nehodlá vzdať
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok predložil návrh na zastavenie vzdušných a námorných operácií. Tento krok nadväzoval na predchádzajúce vyhlásenie Emmanuela Macrona pre Le Figaro, v ktorom navrhol dočasné prerušenie útokov z mora, vzduchu a na energetickú infraštruktúru Ukrajiny. Kremlinské vedenie však dalo jasne najavo, že Vladimir Putin nemá v úmysle ustúpiť.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov označil Macronove slová o rozšírení jadrového dáždnika za priamu hrozbu pre Rusko. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyhlásil, že ide o „vysoko konfrontačnú jadernú rétoriku“, pričom dôrazne odmietol akúkoľvek možnosť umiestnenia európskych vojsk na Ukrajine po prípadnom prímerí.
Rusko trvá na dlhodobej bezpečnosti
Podľa ruských médií Putin zdôraznil, že akékoľvek budúce mierové dohody musia zaručiť dlhodobú bezpečnosť a rozvoj Ruska. Vo svojom vystúpení pred zamestnancami štátnej nadácie Obránci vlasti naznačil, že jeho protivníci sa pokúšajú zopakovať historické chyby.
Napätie medzi Európou a Ruskom rastie
Zmeny v politike USA voči Ukrajine a Rusku vyvolali v Európe obavy z oslabenia americkej podpory. Macron preto vyhlásil, že Európa musí konať samostatne. „Rusko predstavuje hrozbu pre Európu aj Francúzsko. Vojna proti Ukrajine sa stala globálnym konfliktom,“ povedal francúzsky prezident vo svojom prejave k národu. Oznámil tiež, že budúci týždeň sa uskutoční stretnutie predstaviteľov európskych armád, ktorí sú pripravení poskytnúť Ukrajine bezpečnostné záruky.
Sergej Lavrov na to reagoval vyjadrením, že Macronove slová sú jednoznačne namierené proti Rusku. „Ak Macron zvoláva stretnutie náčelníkov generálnych štábov a hovorí o príprave na použitie jadrových zbraní proti Rusku, je to jednoznačne hrozba,“ uviedol Lavrov na tlačovej konferencii.