Vláda prezidenta Donalda Trumpa údajne plánuje odobrať dočasný legálny status približne 240 000 Ukrajincov, ktorí našli v USA útočisko pred vojnovým konfliktom s Ruskom. O plánoch administratívy informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa blízkeho Trumpovi a ďalšie tri zdroje oboznámené s problematikou.
Biely dom však tieto tvrdenia odmieta. Jeho hovorkyňa Karoline Leavittová označila správu za „dezinformáciu založenú na anonymných zdrojoch, ktoré netušia, o čom hovoria“ a zdôraznila, že v tejto veci zatiaľ nebolo prijaté žiadne oficiálne rozhodnutie.
Možný obrat oproti politike Bidenovej administratívy
Ak by Trumpov tím pristúpil k zrušeniu dočasnej ochrany pre ukrajinských utečencov, znamenalo by to zásadnú zmenu oproti postoju predchádzajúceho prezidenta Joea Bidena, ktorý im poskytol dočasný legálny status ako súčasť humanitárnych opatrení.
Podľa zdrojov Reuters však Trumpova administratíva pripravovala toto rozhodnutie už pred minulotýždňovým napätým stretnutím medzi Donaldom Trumpom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Oválnej pracovni.
V prípade realizácie by tento krok nezasiahol iba Ukrajincov. Podľa interného e-mailu Úradu pre imigráciu a colnú správu (ICE), do ktorého nahliadla agentúra Reuters, je súčasťou širšej snahy zrušiť viac než 1,8 milióna dočasných legálnych statusov, ktoré boli udelené v rámci humanitárnych programov počas Bidenovej vlády.
Trump chce ukončiť humanitárne programy
Trumpova administratíva sa už predtým zaviazala k sprísneniu imigračnej politiky a k obmedzeniu legálnych ciest pre migrantov. V rámci tohto plánu prezident 20. januára podpísal exekutívny príkaz, v ktorom nariadil ministerstvu pre vnútornú bezpečnosť preskúmať a ukončiť všetky humanitárne programy spustené Bidenovou vládou.
Prvé kroky v tomto smere by sa mohli dotknúť približne 530 000 migrantov z Kuby, Haiti, Nikaraguy a Venezuely, ktorým by mohol byť legálny status odobraný už tento mesiac. Okrem nich by o ochranu mohlo prísť aj vyše 70 000 Afgancov, ktorí utiekli po prevzatí moci Talibanom.
Osoby, ktoré stratia dočasnú ochranu, budú čeliť zrýchlenému procesu deportácie, upozorňuje Reuters.
Bidenova administratíva vs. Trumpova imigračná politika
Programy, ktoré Bidenova vláda zaviedla, mali za cieľ poskytnúť legálne a bezpečné cesty pre utečencov a zároveň znížiť nelegálnu migráciu. Donald Trump však počas svojej kampane opakoval, že tieto programy plánuje zrušiť, pretože podľa neho prekračujú rámec amerických zákonov.
Ak by došlo k ich ukončeniu, znamenalo by to výrazné sprísnenie imigračnej politiky, ktoré by ovplyvnilo státisíce ľudí nachádzajúcich sa už na území USA.