Putin posiela do Atlantiku vojnovú loď s raketovým systémom, ktorý nemá obdobu. Koho ide strašiť?

d89ac51c63

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu nariadil vyslanie vojnovej lode vyzbrojenej novými hypersonickými raketami Zircon na misiu do Atlantického a Indického oceánu, ktorá by mohla vyslať odkaz a varovanie Západu v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Ukrajine.

Nasadenie fregaty bude mať pravdepodobne maximálny vplyv na verejnosť, keďže to oznámil sám Putin v televíznom konferenčnom hovore so svojím ministrom obrany Sergejom Šojgu.

Spolu so Šojguom sa Putin obrátil na Igora Krochmala, veliteľa fregaty – ktorá nesie meno „Admirál flotily Sovietskeho zväzu Gorškov“ – a pripomenul mu, že loď je na misiu vyzbrojená hypersonickými zbraňami Zircon – opäť v koordinovanom posolstve, ktoré nasadenie prvýkrát odhalilo verejnosti.

„Tentoraz je loď vybavená najnovším hypersonickým raketovým systémom Zircon, ktorý nemá obdobu,“ povedal Putin. „Chcel by som posádke lode zaželať veľa úspechov v ich službe pre blaho vlasti.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Očakáva sa, že loď v určitom okamihu svojej misie v Atlantiku vstúpi aj do Stredozemného mora, hoci termín tejto plavby zostáva nejasný.

„Táto loď, vyzbrojená ‚Zirkonmi‘, je schopná zasadiť presné a silné údery nepriateľovi na mori aj na súši,“ reagoval Šojgu na Putinovo vyhlásenie. Šéf obrany tiež zdôraznil, že Zircon je neporaziteľný a dokáže sa vyhnúť akémukoľvek systému protivzdušnej obrany na svete vďaka svojej údajnej schopnosti letieť rýchlosťou deväťnásobku rýchlosti zvuku.

Podľa denníka Telegraph už smeruje do Atlantického oceánu, a to v nadväznosti na stredajšiu správu, že „vojnová loď vyzbrojená novými hypersonickými raketami s plochou dráhou letu na cvičnej misii [sa] dostala okolo Británie do Atlantického a Indického oceánu a Stredozemného mora“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

To všetko nadväzuje na minuloročné skúšobné odpálenie Sarmatov – medzikontinentálnych rakiet schopných niesť jadrové hlavice -, ktoré bolo potvrdené na vysoko medializovaných videách.

Kremeľ medzitým opakovane varoval Západ, aby sa hlboko neangažoval na Ukrajine, a to v čase, keď americká administratíva schválila presun protivzdušnej obrany Patriot do Kyjeva.

Washington sa však snažil argumentovať, že batérie Patriot nebudú obsluhovať žiadne americké jednotky, ale že bude trvať určitý čas – najmenej šesť mesiacov alebo viac – kým sa ukrajinský personál vyškolí na obsluhu Patriotov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *