Ruský prezident Vladimir Putin podpísal nový strategický dokument, ktorý zavádza zmeny v jadrovej doktríne krajiny. Oznámené boli už v septembri, no až teraz nadobudli oficiálnu platnosť. Revidovaná doktrína bola zverejnená v utorok spolu s aktualizovaným vojenským manuálom, čo vyvolalo celosvetovú pozornosť.
Nové podmienky použitia jadrových zbraní
Podľa novej doktríny môže Rusko využiť jadrový potenciál na odstrašenie agresie zo strany nepriateľských mocností alebo vojenských zoskupení disponujúcich zbraňami hromadného ničenia či veľkými konvenčnými arzenálmi. Táto politika sa vzťahuje aj na krajiny, ktoré umožnia využitie svojho územia na prípravu alebo uskutočnenie útoku proti Rusku.
Doktrína uvádza, že útok jediného člena vojenského bloku – dokonca aj toho, ktorý nedisponuje jadrovými zbraňami – bude chápaný ako agresia celej aliancie. Rovnako sa bude pristupovať aj k prípadom, keď krajina mimo formálneho vojenského zoskupenia dostane podporu od jadrovej veľmoci.
Varovanie potenciálnym agresorom
Hlavným cieľom novej doktríny je, aby každý možný agresor pochopil, že akýkoľvek útok na Rusko bude odmenený „nevyhnutnou odvetou“. Dokument zdôrazňuje, že rovnakú ochranu poskytne Rusko aj svojim vojenským spojencom.
Doktrína zároveň identifikuje desať hlavných hrozieb, ktorým chce Rusko čeliť prostredníctvom odstrašenia. Tieto zahŕňajú šírenie jadrových zbraní medzi nepriateľské strany, nekontrolované rozširovanie zbraní hromadného ničenia, budovanie vojenskej infraštruktúry pri ruských hraniciach, vývoj systémov protiraketovej obrany či nasadenie konvenčných zbraní schopných zasiahnuť ruské územie. Ďalšou z hrozieb sú možné sabotáže vedúce k rozsiahlym ekologickým katastrofám.
Jasné podmienky jadrovej odvety
Dokument po prvýkrát explicitne uvádza, že odpoveď môže byť spustená na základe potvrdených informácií o masívnom útoku zahŕňajúcom nepriateľské lietadlá, rakety či drony, ktoré narušia ruský vzdušný priestor. O použití jadrového arzenálu rozhoduje výhradne prezident Ruskej federácie, ktorý má taktiež právomoc komunikovať svoje zámery a kroky medzinárodnému spoločenstvu.
Reakcia na geopolitické napätie
Uverejnenie novej doktríny prichádza len pár dní po správach, že americký prezident Joe Biden údajne schválil Ukrajine použitie zbraní dlhého doletu na útoky v hlbokom vnútrozemí Ruska. Vladimir Putin už skôr varoval, že takéto akcie by mohli znamenať priamu vojnu medzi NATO a Ruskom.
V skratke
- Rusko aktualizovalo svoju jadrovú doktrínu, pričom zdôrazňuje odvetu voči akejkoľvek agresii.
- Nové pravidlá rozširujú situácie, v ktorých by mohlo dôjsť k použitiu jadrových zbraní.
- Útok jedného člena vojenského zoskupenia sa bude vnímať ako akt celej aliancie.
- Hlavným cieľom je odstrašenie a ochrana ruských spojencov.
- Dokument reaguje na aktuálne geopolitické napätie, vrátane konfliktu medzi Ruskom a Západom.