Putin údajne spustil zbraň, ktorá dokáže z vesmíru rozbiť nepriateľskú obranu

putin ekonomika

Sily Vladimira Putina vyvinuli nový bojový systém, ktorý by mohol zničiť nepriateľské elektronické zariadenia z výšky 36 000 km nad morom.

Vesmírne technológie pridávajú do arzenálu Moskvy ďalšiu mocnú zbraň v čase, keď vojna na Ukrajine pokračuje.

Zdroj ruských štátnych médií pre agentúru RIA uviedol: „Táto (obežná) dráha je približne 36 000 kilometrov nad morom.“

Zdroj nezverejnil podrobnosti o novom systéme, ale uviedol, že „sila jeho vysielačov krátkeho dosahu umožňuje nielen potlačiť, ale aj trvalo vyradiť elektroniku nepriateľa“.

Elektronický boj zahŕňa zameranie sa na elektronické systémy nepriateľa vrátane radarov, komunikačných systémov a iných prostriedkov pomocou rušenia alebo elektromagnetického žiarenia.

V dôsledku toho zariadenia dočasne zlyhajú alebo prestanú správne fungovať.

Osobitnou verziou elektronického boja je tzv. elektronická porážka, pri ktorej sú systémy nepriateľa fyzicky zničené, napríklad v dôsledku prehriatia.

Ruské ozbrojené sily sú vybavené rôznymi systémami elektronického boja. Patria k nim systémy ako „Krasucha“, „Moskva“, „Infauna“, „Leer“, „Triad“ a ďalšie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Tieto zariadenia sa používajú aj v zóne špeciálnych vojenských operácií na Ukrajine.

Tieto správy prichádzajú v čase, keď Putin v piatok podpísal zákon, ktorý umožňuje úradom vydávať elektronické oznámenia brancom a záložníkom uprostred bojov na Ukrajine, čo vyvoláva obavy z novej vlny mobilizácie.

Pravidlá ruskej vojenskej služby predtým vyžadovali osobné doručovanie oznámení brancom a záložníkom, ktorí sú povolaní do služby. Podľa nového zákona by sa oznámenia vydávané miestnymi vojenskými odvodovými úradmi naďalej posielali poštou, ale za platné by sa považovali po ich zverejnení na štátnom portáli elektronických služieb.

V minulosti sa mnohí Rusi vyhýbali odvodu tým, že sa zdržiavali mimo adresy svojho trvalého bydliska. Nový zákon túto medzeru uzatvára v zjavnej snahe vytvoriť nástroj na rýchle posilnenie armády pred všeobecne očakávanou ukrajinskou protiofenzívou v najbližších týždňoch.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Príjemcovia, ktorí sa neprihlásia do služby, budú mať zákaz opustiť Rusko, budú im pozastavené vodičské preukazy a bude im zakázaný predaj ich domov a iného majetku.

Zákon podpísaný Putinom bol zverejnený v oficiálnom registri vládnych dokumentov.

Kritici Kremľa a aktivisti za práva odsúdili zákon ako krok k „digitálnemu väzenskému táboru“, ktorý dáva vojenským branným orgánom bezprecedentné právomoci.

Rýchle prijatie zákona vyvolalo obavy, že vláda spustí ďalšiu vlnu mobilizácie po tej, ktorú Putin nariadil na jeseň.

Ruské úrady popierajú, že by sa pripravovala ďalšia mobilizácia. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tento týždeň uviedol, že opatrenie je potrebné na zefektívnenie zastaraného odvodového systému vzhľadom na nedostatky, ktoré odhalila minuloročná jesenná čiastočná mobilizácia.

„Vo vojenských odvodových úradoch bolo veľa neporiadku,“ povedal. „Cieľom návrhu zákona je vyčistiť tento neporiadok a urobiť systém moderným, efektívnym a pohodlným pre občanov.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *