Taliani vyhlásili celoštátny výnimočný stav, kvôli návalu migrantov. Smerujú cez Slovensko?

migranti slovensko taliansko
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Taliansko reaguje na štvornásobný nárast počtu nelegálnych migrantov na lodiach vyhlásením celoštátneho výnimočného stavu, pričom vláda Giorgia Meloniho dúfa, že to Taliansku pomôže vyrovnať sa s rastúcou imigračnou vlnou. Odborníci však varujú, že ak sa súčasný trend udrží, Taliansko by mohlo v letných mesiacoch zaznamenať až 50 000 nových príchodov mesačne.

Cieľom nových opatrení, ktoré sú spočiatku obmedzené na šesť mesiacov, je uvoľniť dodatočné zdroje a peniaze na riešenie krízy. Len počas Veľkej noci sa na stredomorskom ostrove Lampedusa vylodilo na niekoľkých člnoch približne 2 000 ľudí.

Okrem núdzovej pomoci v celkovej výške 5 miliónov eur, ktorá poputuje do najviac postihnutých regiónov krajiny, sa v rámci núdzového stavu vybudujú aj ďalšie prístrešky pre migrantov.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V Chorvátsku ľudia natočili obrovského žraloka. Bol väčší ako ich loď

Talianske ministerstvo vnútra tento rok doteraz zaregistrovalo viac ako 31 000 nelegálnych vstupov do krajiny po mori. V rovnakom období minulého roka ich počet predstavoval 7 900. Reálne obavy však panujú z toho, že v nadchádzajúcich mesiacoch s teplejším počasím by mohol prísť nebývalý počet migrantov.

„Taliansku hrozí, že k jeho brehom dorazí niečo okolo 50 000 ľudí mesačne, t. j. necelých 2 000 migrantov denne. Len v marci prekročilo vylodenie 13 000 kusov a nepotrebujete kalkulačku, aby ste si toto číslo premietli do leta, keď budú podmienky na mori optimálne pre väčší počet dní. Ak sa tieto čísla premietnu do konca roka, hrozí, že Taliansko bude mať k 31. decembru viac ako 250 000 migrantov,“ píše Frances Gallici pre denník Il Giornale.

Meloni je v súvislosti s prisťahovalectvom pod tlakom. Napriek predvolebným sľubom o znížení prílevu migrantov Taliansko urobilo málo pre riešenie krízy a zaznamenalo dramatický nárast počtu nelegálnych prisťahovalcov. V skutočnosti osobne privítala migrantov zachránených z mora na fotke, čím mnohí konzervatívci spochybňujú, či má vôbec chuť riešiť tento problém. Jej koaličný partner Matteo Salvini vyzýva na prísnejšie opatrenia, aké zaviedol v roku 2019, keď pôsobil ako minister vnútra, a ktoré zaznamenali prudký pokles nelegálneho prisťahovalectva.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Je koniec! Západ, ako ho poznáme sa práve skončil, vyhlásila Leyenová

Salvini, ktorý v súčasnosti zastáva funkciu podpredsedu vlády, o tejto otázke tiež nemlčí. Z Udine zdôraznil, že Európa „už roky rozpráva, ale nikdy nepohla prstom. Je načase ukázať, že existuje únia a solidarita nie je len povinnosťou Talianska, Španielska, Grécka alebo Malty, pretože nie sme schopní ekonomicky, kultúrne a sociálne podporovať tisíc príchodzích denne.“

Salviniho strana Liga predložila 21 zmien a doplnení existujúcich imigračných zákonov, ktoré podľa strany pomôžu urýchliť repatriácie a poslúžia ako odstrašujúci prostriedok pre nových príchodzích.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Do Európy o pár dní príde extrémna búrka, ktorá spôsobí záplavy

Vládne vyhlásenie týkajúce sa mimoriadnych opatrení oznamuje „nové štruktúry, vhodné na poskytnutie útočiska, ako aj na spracovanie a repatriáciu migrantov, ktorí nemajú náležitosti na pobyt“ v Taliansku. Výstavba nových útulkov pre migrantov však môže zlepšiť preťaženie, ale je nepravdepodobné, že by celkovo znížila ich počet.

Podľa talianskeho ministerstva vnútra sú najčastejšími krajinami pôvodu nelegálnych migrantov Pobrežie Slonoviny (17 %), Guinea (13 %), Pakistan (11 %), Egypt a Tunisko (po 8 %), Bangladéš (7 %), Kamerun (5 %) a Sýria (4 %). Ďalších 22 percent pochádza z iných krajín alebo má nejasný štatút.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *