Putin upresnil, čo sú nepriateľské krajiny a myslel aj Slovensko

putin sankcie

Ruský prezident objasnil, že je správnejšie hovoriť o nepriateľských elitách, nie o krajinách.

Výraz „nepriateľské krajiny“ nie je presný, Rusko má nepriateľské elity, ktoré nevedia, o čom hovoria a škodia vlastnému obyvateľstvu, vyhlásil prezident Vladimir Putin.

Nepriateľské krajiny?

„Viete, slovné spojenie „nepriateľské krajiny“ vstúpilo do nášho verejného povedomia a do obehu. Nezodpovedá presne existujúcej realite. Dalo by sa povedať, že vôbec, pretože v určitom počte krajín máme nepriateľské elity, nepriateľských vládcov. Politický systém je, žiaľ, v mnohých krajinách sveta taký, že často vynesie na vrchol ľudí s dosť nízkou úrovňou vzdelania a všeobecnej kultúry. Niekedy nerozumejú tomu, čo hovoria a robia. A výsledok, ako viete, je zrejmý – ich práca poškodzuje ich vlastné obyvateľstvo, ich vlastný biznis,“ povedal Putin na kongrese Ruskej únie priemyselníkov a podnikateľov.

Ruský prístup

Prezident povedal, že Rusko má záujem na tom, aby európski partneri boli nezávislí, suverénni a rozhodovali sa na základe národných záujmov. Ale, žiaľ, to tak celkom nie je a často vôbec nie. „Krajinu tvorí obyvateľstvo, ľudia. V týchto krajinách máme veľa priateľov. Veľa,“ zdôraznil.

Zoznam „nepriateľov“

Zoznam nepriateľských krajín prijali v Rusku  v roku 2021,  po masovom vyhostení ruských diplomatov zo západných krajín. Štáty v ňom zahrnuté, sa podľa Moskvy, dopúšťajú nepriateľských akcií voči ruským diplomatom. Na zozname sú Spojené štáty, aj napríklad Česká republika. V júli 2022 ho rozšírili o Grécko, Dánsko, Slovinsko, Chorvátsko a Slovensko. Týmto krajinám obmedzili možnosť najímať zamestnancov na veľvyslanectvá, konzuláty a zastupiteľské vládne agentúry so sídlom v Rusku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *