Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Moskva bude „nútená reagovať“, ak Spojené kráľovstvo dodá Ukrajine pancierovú tankovú muníciu, ktorá obsahuje ochudobnený urán.
Putin v utorok reagoval na správu, že ministerka obrany Spojeného kráľovstva Annabel Goldieová potvrdila, že munícia obsahujúca ochudobnený urán je súčasťou balíka vojenskej pomoci, ktorý sa posiela Ukrajine spolu s bojovými tankami Challenger 2.
„Spojené kráľovstvo… oznámilo nielen dodávku tankov na Ukrajinu, ale aj nábojov s ochudobneným uránom. Ak sa tak stane, Rusko bude nútené reagovať,“ povedal Putin novinárom po rokovaniach s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom v Kremli.
„Ak sa to všetko stane, Rusko bude musieť primerane reagovať, keďže Západ už spoločne začína používať zbrane s jadrovou zložkou,“ povedal Putin bez ďalších podrobností.
V odpovedi na otázky o munícii Goldieová v pondelok uviedla, že „popri poskytnutí eskadry hlavných bojových tankov Challenger 2 Ukrajine poskytneme aj muníciu vrátane pancierových nábojov, ktoré obsahujú ochudobnený urán“.
Munícia bola podľa nej „veľmi účinná pri porážaní moderných tankov a obrnených vozidiel“.
Ochudobnený urán je vedľajším produktom procesu obohacovania jadrového paliva, ktorý sa používa na výrobu jadrového paliva alebo jadrových zbraní. Jeho ťažkosť sa hodí na použitie v pancierových strelách, pretože im pomáha ľahko preniknúť oceľou.
Program OSN pre životné prostredie označil takúto muníciu za „chemicky a rádiologicky toxický ťažký kov“.
Britské ministerstvo obrany v utorok Putinovo varovanie odmietlo a uviedlo, že pancierové strely sú štandardným vybavením už celé desaťročia a „nemajú nič spoločné s jadrovými zbraňami alebo spôsobilosťami“.
Ministerstvo obvinilo Rusko z úmyselnej dezinformácie, pretože muníciu označilo za „zbrane s jadrovým komponentom“.
„Rusko to vie, ale zámerne sa snaží dezinformovať,“ uviedlo ministerstvo.
Inštitút pre štúdium vojny, think tank so sídlom v USA, v stredu uviedol, že Putin muníciu vykreslil ako „eskalačnú s cieľom odradiť západnú bezpečnostnú pomoc napriek tomu, že strely neobsahujú žiadny štiepny ani rádiologický materiál“.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že rozhodnutie Spojeného kráľovstva ponecháva menej krokov pred potenciálnou „jadrovou zrážkou“ medzi Ruskom a Západom.
„Urobil sa ďalší krok a zostáva ich čoraz menej,“ povedal novinárom vo vyjadreniach, ktoré citovali ruské tlačové agentúry.