Putin vystúpil s veľkým prejavom: Západ chce konflikt na Ukrajine premeniť na globálny a zničiť Rusko

putin 2023

Rusko sa snažilo vyriešiť situáciu na Ukrajine mierovými prostriedkami, uviedol prezident Vladimir Putin v utorkovom prejave pred ruským Federálnym zhromaždením. Podľa jeho slov „začali vojnu“ a dodal, že Rusko použije silu, „aby ju zastavilo“.

„Moskva urobila všetko, čo bolo v jej silách, aby problém vyriešila mierovou cestou. Bola trpezlivá, ale za jej chrbtom sa pripravoval iný scenár,“ povedal Putin a pokračoval: „Boli to oni, kto začal vojnu. A my používame silu, aby sme ju zastavili.“

Podľa jeho slov bolo v rokoch 2014 – 2015 mnoho pokusov o útok na Donbas, ale „všetci sa tvárili, že sa nič nedeje“.

Rokovania o dodávkach zbraní a protivzdušnej obrany, poznamenal ruský prezident, sa viedli pred začatím špeciálnej vojenskej operácie, ako sa v Rusku nazýva invázia na Ukrajinu. „Divadlo vojenských operácií bolo ovládnuté dávno pred prvým krokom Moskvy,“ povedal Putin.

Podľa Putina sa Západ netají tým, že chce s Ruskom nadobro skoncovať a konflikt na Ukrajine zmeniť na globálny. Následne obvinil Západ z podnecovania konfliktu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

„Rusko nie je možné poraziť na bojovom poli, a preto uskutočňujú čoraz agresívnejšie informačné útoky. Neustále klamú, neprestávajú útočiť na našu kultúru, na ruskú pravoslávnu cirkev,“ povedal.

„Nikdy nebudeme ako Kyjev a západné elity. Nebudeme si vybavovať účty s tými, ktorí urobili krok bokom. Nech to zostane na ich svedomí. Hlavné je, že im občania vystavili morálne vysvedčenie,“ povedal Putin. Poďakoval Rusom za ich odvahu a odhodlanie. „Sme hrdí na to, že naši ľudia zaujali zásadný postoj k špeciálnej vojenskej operácii a podporili naše kroky na ochranu Donbasu,“ povedal Putin.

Prezident povedal, že Rusko po zjednotení s Donbasom „zosilnelo“. „Teraz sme opäť spolu, čo znamená, že sme sa stali ešte silnejšími. A urobíme všetko pre to, aby sa do našich krajín vrátil mier. Naši hrdinovia za to bojujú. Bojujú za našich predkov, za budúcnosť našich detí a vnukov, za zjednotenie nášho národa,“ povedal Putin a vyhlásil minútu ticha za padlých.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Zároveň vyzval na podporu rodín vojakov, ktorí zahynuli počas konfliktu na Ukrajine. „Pre manželky a rodičov je to neznesiteľne ťažké. Našou povinnosťou je podporiť rodiny, ktoré stratili svojich blízkych,“ zdôraznil prezident. Putin navrhol vytvoriť špeciálny fond na poskytovanie komplexnej cielenej podpory v takýchto situáciách.

Hlavnou úlohou je podľa prezidenta začať masovú výrobu nových zbraní.

Putin povedal, že Západ sa snaží rozdrviť ruskú ekonomiku a chce, aby Rusi trpeli, ale „iniciátori sankcií proti Rusku trestajú sami seba,“ povedal prezident. Povedal, že ruská ekonomika je silnejšia, ako si Západ myslel, a oznámil dosiahnutie hospodárskej stability.

„Rusko sa nemusí klaňať a žobrať o peniaze v zahraničí,“ povedal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *