Nezvyčajne vysoké teploty mora v severnej časti Chorvátska a Talianska ovplyvnia aj počasie u nás v nadchádzajúcich mesiacoch. Už tento týždeň môžeme očakávať prvé prejavy tohto fenoménu. Informuje o tom portál imeteo.sk
Teploty mora v Stredomorí, najmä v oblasti severného Jadranu, tento rok prekonali rekordy. V chorvátskom meste Rovinj bolo začiatkom septembra more neuveriteľne teplé, dosahujúc hodnotu až +31 °C.
Aj v súčasnosti sú teploty mora v Chorvátsku mimoriadne vysoké. Najteplejšie je aktuálne v Dubrovníku, kde voda dosahuje +28 °C. V severných častiach Jadranu síce došlo k miernemu ochladeniu po nedávnych dažďoch a búrkach, no more sa stále drží na teplote okolo +26 °C.
Celé Stredozemie a Jadranské more zaznamenávajú tento rok nezvyčajné teploty. Podľa meteorológov ide o najväčšie odchýlky v histórii. Tento jav sa v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch prejaví aj na počasí v našom regióne, pričom už teraz vidíme prvé dôsledky.
Vplyv teplého Jadranu pocítime už v priebehu tohto týždňa, kedy sa očakáva príchod tlakovej níže z juhu. Tá prinesie výrazné zrážky, pričom v Alpách hrozia dokonca povodne.
Teplejšie more podporuje vznik tlakových níží, keďže vyššia povrchová teplota mora zvyšuje odparovanie a vlhkosť vzduchu. Vznikajúce búrky a tlakové níže sa následne môžu presúvať smerom na sever a zasiahnuť aj strednú Európu.
Jesenné obdobie so stále teplým morom býva často sprevádzané intenzívnymi zrážkami. Slovensko, najmä jeho južné a západné oblasti, môže čeliť častejším búrkam a dlhším dažďovým obdobiam.
Vďaka vyššej vlhkosti v atmosfére môže byť počasie v našom regióne v nadchádzajúcich mesiacoch sychravejšie a vlhké prúdenie zo Stredomoria môže priniesť dlhotrvajúce zrážky. Tento týždeň už cítime dopady tejto situácie, pričom hlboká tlaková níž prinesie výdatné lejaky a v horách dokonca sneženie.