Ríbezle sa vám počas sezóny odmenia bohatou úrodou. Stačí ich kŕmiť špeciálnou zmesou

ribezla
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Ríbezle patria medzi obľúbené ovocné kry v našich záhradách. Prinášajú nielen chutné, ale aj zdravé plody, ktoré podporujú imunitu a prispievajú k dobrému tráveniu. Aby sme však v nasledujúcej sezóne dosiahli bohatú úrodu, je dôležité zabezpečiť kríkom správnu jesennú starostlivosť. Táto príprava im pomôže prekonať zimné obdobie a na jar naštartovať intenzívny rast. V článku sa pozrieme na to, ako sa o ríbezle správne starať v jesenných mesiacoch a ako ich pripraviť na zimu.

Základná starostlivosť o ríbezle na jeseň

Pestovanie ríbezlí je pomerne nenáročné, no je potrebné zabezpečiť im vhodné podmienky. Ideálne sú slnečné miesta chránené pred vetrom a pôda, ktorá je živná a dobre priepustná. Na jeseň je dôležité udržiavať okolie kríkov vlhké, no nie premočené. Pravidelné polievanie zabezpečí, že korene dostanú dostatok vlahy, avšak nadmerná vlhkosť môže spôsobiť hnilobu koreňov a choroby.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Po vybratí peňazí z bankomatu pri ňom chvíľu ostaňte. Inak môžete prísť o peniaze

Okrem zálievky treba myslieť aj na odstraňovanie buriny, ktorá kríkom odoberá vodu a živiny. Zvlášť mladé ríbezle sú na burinu citlivé, preto je dôležité pravidelné plenie.

Štiepka a ochrana koreňov

Jesenná starostlivosť zahŕňa aj mulčovanie, teda zakrytie pôdy okolo kríkov organickým materiálom, napríklad kôrou, pilinami alebo kompostom. Mulč pomáha udržať pôdu vlhkú a zabraňuje rastu buriny. V zime navyše slúži ako izolačná vrstva, ktorá chráni korene pred mrazom. Tento krok výrazne znižuje riziko poškodenia koreňov a zabezpečuje lepší štart na jar.

Orezávanie kríkov

Jedným z najdôležitejších úkonov na jeseň je orezávanie ríbezlí. To prispieva k ich zdraviu, zlepšuje cirkuláciu vzduchu medzi vetvami a znižuje riziko plesňových ochorení. Orezávanie je najvhodnejšie vykonávať od októbra do začiatku novembra, keď kríky vstupujú do vegetačného pokoja. Odstráňte staré, choré alebo poškodené výhonky, čo podporí rast nových, silných vetiev a zlepší úrodu na ďalší rok.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Týždenný horoskop: Čo vás čaká od 11. do 17. novembra 2024?

Naozaj dôležité: Jesenné hnojenie

Hnojenie ríbezlí na jeseň je kľúčom k ich úspešnému prezimovaniu. Najlepšie je použiť hnojivá bohaté na fosfor a draslík, ktoré podporujú vývoj koreňového systému a zvyšujú odolnosť rastlín voči chladu. Tieto prvky tiež pomáhajú spevniť drevo výhonkov, čo ich chráni pred mrazom. Ak preferujete prírodné hnojivá, skvelými alternatívami sú drevný popol alebo kostná múčka.

Známy záhradník sa podelil o recept na účinnú prírodnú zmes, ktorú používa na svoje ríbezle. Zmes obsahuje:

  • 3 kg dolomitovej múky, ktorá dodáva vápnik a horčík a posilňuje odolnosť rastlín;
  • 1 lyžicu síranu medi na prevenciu chorôb;
  • 10 g kyseliny boritej na podporu zdravého rastu.
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Najlepšie ochrana pred zimou. Rozsypte to pod vaše rastliny v záhrade

Po aplikácii tejto zmesi okolo kríkov je dobré ich výdatne poliať a zakryť vrstvou mulču. Takáto starostlivosť zabezpečí, že kríky prežijú zimu v optimálnom stave a na jar opäť začnú bujne rásť.

V skratke:

Jesenná starostlivosť o ríbezle zahŕňa pravidelné zalievanie, mulčovanie, orezávanie a hnojenie. Tieto kroky pomôžu kríkom pripraviť sa na zimu a zabezpečia bohatú úrodu v nasledujúcej sezóne. Orezávajte staré a poškodené vetvy, mulčom chráňte korene pred mrazom a nezabudnite na vhodné hnojivá, ktoré podporia zdravý rast a odolnosť voči zime.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *