Robert Fico chce predčasné voľby už v júli. Kollárovi sa to nepáči

fico

Slovenský dočasný premiér Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o odobratie poverenia viesť vládu, čo oznámil v nedeľu 7. mája. Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára, ktorý v nedeľnej diskusnej relácii povedal, že pád vlády očakával, nebol tento krok nečakaný. Na oznámenie reagoval slovami, že prezidentka nemala inú možnosť ako vymenovať úradnícku vládu.

Kollár sa má stretnúť s prezidentkou, aby si vypočul jej návrhy riešení, a hoci sa dohodli, že sa stretnú v utorok, Hegerovo rozhodnutie spôsobilo odklad. Kollár uviedol, že si nie je istý, ako bude Čaputovej úradnícka vláda riešiť problémy, ktorým Slovensko v súčasnosti čelí, ako sú chudoba, rastúce ceny potravín a verejné financie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Stačí tento trik a potkany budú z vášho domu utekať ako o život

Líder opozičnej strany Smer-SD Robert Fico tiež kritizoval myšlienku úradníckej vlády a uviedol, že takáto vláda nebude schopná riešiť päť výziev, ktorým Slovensko čelí. Navrhol tiež konanie predčasných volieb, ktoré by sa podľa neho mohli uskutočniť do 8. júla. Kollár s tým však nesúhlasil „Ľudia sa už pripravili na to, že voľby budú 30. septembra a vybavili si na ten deň voľno,“ priblížil.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Na Slovensko sa vracia sneh. Vieme kde napadne

Fico tiež uviedol otázku prístupu k fondom Európskej únie ako dôvod, prečo sa vyhnúť úradníckej vláde. Slovensko musí do konca roka vyčerpať približne 5,4 miliardy eur. Tvrdil, že ak by bola vymenovaná úradnícka vláda, nebola by schopná túto otázku riešiť. Kollár súhlasil s Ficom, že úradnícka vláda mala byť vymenovaná v decembri, keď parlament vyslovil nedôveru Hegerovej vláde. Vzhľadom na súčasné okolnosti však uznal, že by bolo ťažké zvládnuť čerpanie eurofondov do konca roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *