Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi varuje, že EÚ by sa nedokázala brániť, ak by sa Čína rozhodla napadnúť niektorý z jej členských štátov. Politický veterán vyzval Brusel, aby prijal silnú vojenskú stratégiu a investoval veľké prostriedky do obrany.
Berlusconi sa takto vyjadril vo videorozhovore, ktorý v piatok zaznamenal spravodajský kanál Sky TG24. V súčasnosti sa nachádza v milánskej nemocnici San Raffaele a lieči sa na leukémiu, ktorú mu diagnostikovali začiatkom apríla.
Bývalý premiér povedal, že EÚ je na medzinárodnej scéne sotva silou, s ktorou by sa dalo počítať, a ak by sa Čína rozhodla „obsadiť Taliansko a možno aj nejakú inú európsku krajinu, absolútne by sme tomu nedokázali čeliť“.
„Najlepšie, čo by sme mohli urobiť, by bolo ísť do školy študovať čínštinu,“ dodal.
Na zlepšenie svojho postavenia musí EÚ podľa Berlusconiho prijať „jednotnú vojenskú politiku so silnou spoluprácou medzi ozbrojenými silami všetkých európskych krajín“.
Vyslovil sa tiež za zvýšenie výdavkov na obranu a vytvorenie 300-tisícového „pohotovostného zboru“.
Z politického hľadiska Berlusconi povedal, že by rád videl „skutočne zjednotený kontinent“ – čo by bolo podľa neho ľahšie dosiahnuteľné, ak by blok upustil od „princípu jednomyseľnosti“ pri hlasovaní v prospech 80 – 85 % väčšiny.
Ďalej zdôraznil, že EÚ môže a musí zohrávať väčšiu úlohu vo svete vrátane postavenia sa tomu, čo Berlusconi označil za „čínsky imperializmus“.
Minulý mesiac agentúra Bloomberg informovala, že súčasná predsedníčka vlády Giorgia Meloniová zvažuje odstúpenie od čínskeho infraštruktúrneho projektu Pásmo a cesta.
Podľa zdrojov citovaných v článku však v tejto veci chýba vo vládnucej koalícii konsenzus.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojom prejave koncom marca pred návštevou Číny uviedla, že hoci „oddelenie“ od Pekingu nie je v záujme EÚ, Brusel by mal byť „odvážnejší“ vo vzťahoch s Čínou – ktorá je čoraz „represívnejšia doma a asertívnejšia v zahraničí“, dodala.
Čínsky veľvyslanec pri EÚ Fu Cong v komentári k výrokom von der Leyenovej uviedol, že jej posolstvo bolo nesúrodé a protirečivé, pričom upozornil na „skresľovanie a nesprávnu interpretáciu čínskej politiky a čínskych postojov“ a odporučil šéfke Európskej komisie, aby si našla lepších autorov prejavov.