Taliansko potrebuje dva roky, aby úplne ukončilo dodávky ruského plynu

plyn

Taliansko bude schopné úplne ukončiť svoju závislosť od dovozu ruského plynu až približne o dva roky, uviedol Claudio Descalzi, výkonný riaditeľ talianskej spoločnosti Eni, v rozhovore pre denník La Stampa, ktorý citovala agentúra TASS.

Rím zatiaľ dokázal čiastočne nahradiť zemný plyn z Ruska palivom od iných dodávateľov, uviedol Descalzi a dodal, že v súčasnosti bolo nahradených približne 30 miliónov kubických metrov zo 40 miliónov kubických metrov.

Úplne eliminovať dovoz ruského plynu nie je podľa Descalziho jednoduchá úloha, pretože Taliansko už takmer osem rokov nekladie dôraz na investície do domácej ťažby.

Čiastočný pokrok pri nahrádzaní ruských dodávok podľa neho spôsobili historické väzby Talianska so štátmi ako Egypt, Angola, Alžírsko, Kongo, Mozambik, ako aj v Líbyi, kde spoločnosť Eni pokračuje v činnosti a produkuje 70 % plynu pre domáci trh.

Taliansko sa spolieha na dovoz takmer 75 % svojej energie. Začiatkom roka 2022 dostávalo 40 % plynu z Ruska, než dovoz následne prudko klesol v dôsledku sankcií uvalených na Moskvu a sabotáže plynovodu Nord Stream 1.

V októbri spoločnosť Eni oznámila, že ruský plyn tvorí len približne 10 % dovozu do Talianska. S cieľom diverzifikovať dodávky sa vláda a spoločnosť Eni dohodli na zvýšení dovozu z afrických krajín.

Oficiálne údaje zverejnené začiatkom tohto roka ukázali, že Taliansko v súčasnosti dováža dvakrát viac plynu z Alžírska ako z Ruska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *